شمار مبتلايان به کرونا درافغانستان،31 هزار و238 واقعه رسيد

 

وزارت صحت عامه مي‌گويد که در يک شبانه روز گذشته، 271 واقعه جديد ابتلا به ويروس کرونا ثبت در کشور شده است.

اين وزارت روز دوشنبه (9 سرطان) در خبرنامه‌يي گفته است که در يک شبانه روز گذشته 761 واقعه مشکوک ويروس کوويد-19 در لابراتوارهاي کشور آزمايش شده است که از اين رقم 271 واقعه آن مثبت ثبت شده است.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، کابل باز هم با ثبت 130 واقعه جديد ويروس کرونا در يک شبانه روز گذشته در صدر ولايت‌ها قرار گرفته است.

با موارد تازه ابتلا به ويروس کرونا شمار مجموعي واقعات مثبت ويروس کرونا در کشور به 31 هزار و 238 واقعه رسيده است.

در 24 ساعت گذشته، 12 تن از بيماران کوويد-19 جان باخته‌اند که با اين رقم شمار فوتي‌هاي ناشي از ويروس کرونا در کشور به 749 تن افزايش يافته است.

وزارت صحت عامه همچنان از بهبود يافتن 1330 تن بيمار کرونا در يک شبانه روز گذشته نيز خبر داده که به اين ترتيب رقم شمار بهبود يافته‌گان ويروس کرونا را به 13هزار و 934 تن افزايش داده است که بيشترين بهبود يافته‌گان در يک شبانه روز گذشته در کابل (1057) ثبت شده است.

تا هنوز بيش از 10 ميليون تن در جهان به کرونا مصاب شده‌اند از اين شمار  بيش از 5 ميليون تن آن تداوي و بيش از 500 هزار آنان جان‌هاي شان را از دست داده‌اند.

کاهش کار تابوتفروشان در کابل:

تابوت‌فروشي در کابل گاهي شغل پردرآمدي مي‌شود، حتا زماني که ديگر کسب‌وکارها به دليل گسترش ويروس کرونا تعطيل بود، تابوت‌فروشي همچنان پُر رونق بود.

اما حالا شماري از تابوت‌فروشان مي‌گويند که از آغازهفته فروش تابوت کاهش چشم‌گير يافته و روزانه يک يا دو تابوت مي‌فروشند.

اين وضعيت نشان‌دهنده کاهش مرگ‌ومير ناشي از شيوع ويروس کرونا مي‌تواند باشد.

قاري ويس‌الدين تابوت‌فروش در کابل مي‌گويد: “سه روز مي‌شود که فروش ما بسيار کم شده، يعني يک يا دو تابوت فروختيم، اما پيش از آن که کرونا زياد بود، نه تنها من بلکه ديگر تابوت‌فروشان روزانه 10 الي 12 تابوت به فروش مي‌رسانديم.”

محمد غلام مي‌گويد، پيش از اين روزانه 10 تا 15 تابوت مي‌فروخت. به گفته او اکثر کساني‌که براي خريد تابوت مي‌آمدند، مي‌گفتند که عضو خويشاوندان آن‌ها به اثر ويروس کرونا فوت کرده است.

در عين حال شماري از افرادي که سنگ‌ قبر مي‌سازند، مي‌گويند که در هفته جاري سفارش چنداني نگرفته‌اند.

زمان، يکي از آن‌هاست که مي‌گويد: “يعني يک هفته قبل که اوج کرونا بود، روزانه ما براي 10 تا 15 تخته سنگ قبر مي‌فروختيم، اما از آغاز هفته فروش ما کم شده و تنها روز يک يا دو سنگ قبر به فروش مي‌رسانيم.”

وزارت صحت عامه کشورگفته که افراد مبتلا به ويروس کرونا که وضعيت‌شان وخيم است، به شفاخانه‌ها مراجعه مي‌کنند به همين دليل ممکن است تعداد افراد مبتلا به بيماري کوويد-19 از 150 هزار تا يک‌ونيم ميليون نفر باشد.

اکمل سمسور سخن‌گوي اين وزارت روز دوشنبه در يک نشست خبري در کابل گفت: “مطالعاتي که انجام شده در کابل و کشورهاي ديگر نشان مي‌دهد که آمار واقعات اصلي ممکن از 5 الي 50 فيصد بيشتر باشد. حالا اگر ببينيم واقعات مثبت در افغانستان بيشتر از 30 هزار است، اما ممکن واقعات اصلي از 150 هزار الي يک ونيم ميليون باشد.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید