کميسيون حقوق بشر: در پنج روز گذشته 37 غيرنظامي در حملات نيروهاي امنيتي و طالبان کشته شده‌اند

 

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که يافته‌هاي ابتدايي اين نهاد نشان مي‌دهد که در پنج روز گذشته در پنج رويداد جداگانه در کشور 37 غيرنظامي کشته شده و 57 غيرنظامي ديگر زخمي شده‌اند.

کميسيون مستقل حقوق بشر با نشر خبرنامه‌يي گفته است که در نتيجه حمله راکتي روز دوشنبه، (نهم سرطان) در بازار کهنه ولسوالي سنگين ولايت هلمند 23 غيرنظامي کشته شده و 45 تن ديگر زخمي شده‌اند. در اين رويداد شماري از مواشي نيز تلف شده‌اند. حکومت و طالبان يک ديگر را در اين حمله متهم مي‌کنند، اما بررسي‌هاي کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان در اين زمينه ادامه دارد.

به نقل از خبرنامه کميسيون حقوق بشر افغانستان، در رويداد ديگري در هفته روان (يک‌شنبه، هشتم سرطان) بر اثر برخورد موتر حامل افراد ملکي با ماين کنار جاده‌يي در ولسوالي واشير ولايت هلمند، هشت تن از اعضاي يک خانواده جان باخته‌اند.

همچنان در هفتم سرطان بر اثر   اصابت گلوله هاوان «نيروهاي امنيتي» بر يک خانه رهايشي در روستاي «ديچي‌خانه» در ولسوالي قرغان ولايت فارياب يک عضو اين خانواده کشته شده و چهار عضو ديگر اين خانواده زخمي شده‌اند.

بر اساس يافته‌هاي کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان در هفتم سرطان بر اثر تيراندازي سربازان ارتش، در روستاي «چانجير» در ولسوالي نادعلي ولايت هلمند يک فرد ملکي کشته شده و سه تن ديگر زخمي شده‌اند.

افزون بر اين، در پنجم سرطان سال روان خورشيدي بر اثر حملات هوايي ارتش بر طالبان در روستاي وزيرآباد ولسوالي بلخ، چهار عضو يک خانواده جان باخته‌ و پنج تن ديگر زخمي شده‌اند. در ميان اين کشته‌شده‌گان و زخميان بيش‌تر کودکان و زنان شامل‌اند.

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان از طرف‌هاي درگير جنگ خواسته است؛ «با توجه به ابراز علاقه طرف‌ها به آغاز مذاکرات صلح، توقع مي‌رود که با رعايت حقوق بين‌المللي بشردوستانه، مسووليت‌پذيرانه‌تر از پيش رفتار کنند و اين ‌گونه تعهد خود را به رعايت حقوق بين‌المللي، نيز حقوق شهروندي و بشري مردم افغانستان در عمل به اثبات برسانند.»

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان تلفات غيرنظاميان را «جنايت جنگي» ‌خوانده و از نهادهاي مسوول خواستار تحقيق همه‌جانبه درباره اين حمله‌ها، به‌ويژه حمله روز گذشته بر بازاري در ولسوالي سنگين ولايت هلمند، شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید