پومپيو در گفت‌وگوبا ملا برادر؛ امريکا خواهان کاهش خشونت‌ها از سوي طالبان شد

{ اروپا: تداوم حملات طالبان، مذاکرات صلح بين‌الافغاني را تضعيف مي‌کند}

 

ايالات متحده امريکا از گروه طالبان خواسته که شدت جنگ و خشونت در افغانستان را کاهش دهد.

همزمان با آغاز سفر زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان به منطقه، مايک پومپيو وزير خارجه امريکا و رييس دفتر سياسي گروه طالبان در دوحه از طريق ويديو کنفرانس گفت‌وگو کردند.

دفتر سياسي طالبان در قطر گفته است که دو طرف در باره اجراي توافق‌نامه صلح، گفت‌وگوهاي ميان افغان‌ها، آزادي زندانيان، خروج نيروهاي بين‌المللي از افغانستان و کاهش خشونت گفت‌وگو کردند.

سهيل شاهين، سخن‌گوي دفتر سياسي طالبان در قطر روز سه‌شنبه (10 سرطان) به رسانه‌ها گفته که آقاي پومپيو به ملا عبدالغني برادر گفته که درگيري‌ها در افغانستان بايد کاهش يابد.

آقاي شاهين همچنان گفته: «به گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني متعهد هستيم. اين سخن را پيش از اين نيز بارها گفته‌ايم. مذاکرات ميان افغان‌ها به دليل تأخير روند رهايي زندانيان به تعويق افتاده است.»

با آن‌که طالبان آزادي 5 هزار زنداني خود را شرط اساسي آغاز مذاکرات ميان افغان‌ها گفته‌اند، اما حکومت افغانستان در اين زمينه همواره بر کاهش خشونت‌ها تاکيد کرده است.

شوراي امنيت ملي رياست جمهوري، گفته که موفقيت توافق‌نامه ميان امريکا و طالبان و تأمين صلح دايمي در افغانستان، وابسته به کاهش هرچه زودتر خشونت و آغاز مذاکرات بين‌الافغاني است.

جاويد فيصل سخن‌گوي اين شورا روز سه‌شنبه در صفحه تويترش نوشته: «پس از 22 فبروري يا هفته کاهش خشونت، طالبان همه‌روزه به گونه متوسط 44 حمله را انجام داده‌اند يا همه‌روزه 24 غير نظامي را کشته يا زخمي کرده‌اند.»

شوراي امنيت ملي رياست جمهوري پيش از اين نيز گفته است که روند آزادي زندانيان ديگر طالبان به نيت اين گروه براي صلح و کاهش خشونت‌ها وابسته است.

اما دفتر سياسي طالبان در قطر گفته که اين گروه آماده است که پس  ز رهايي تمام زندانيان در يک هفته گفت‌وگوهاي ميان افغان‌ها را آغاز کنند.

از سويي‌هم، ناجيه انوري سخن‌گوي وزارت دولت در امور صلح ابراز اميدواري کرده که تلاش‌هاي امريکا زمينه را براي کاهش خشونت و آغاز مذاکرات صلح فراهم کند.

خانم انوري افزوده: “امريکا از همکاران کليدي تسهيل‌کننده صلح افغانستان است و ضمن اين‌که جمهوري اسلامي افغانستان براي اشتراک در مذاکرات آماده‌گي کامل دارد، توقع دارد که تلاش‌هاي همکاران بين‌المللي زمينه‌ساز فضاي مناسب براي آغاز مذاکرات شود. خشونت‌ها کاهش يابد و اعتماد لازم براي گفت‌وگوها به وجود بيايد.”

دفتر سياسي طالبان در قطر در حالي با وزير خارجه امريکا در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو مي‌کند که زلمي خليل‌زاد نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان نيز دور تازه سفر خود به منطقه را آغاز کرده‌است.

کاهش خشونت‌ها و آزادي زندانيان ديگر حکومت و طالبان از اهداف عمده اين دور سفر آقاي خليل‌زاد به دوحه، اسلام‌آباد و تاشکند خوانده شده‌است.

در همين حال نماينده‌گي اتحاديه اروپا در افغانستان از افزايشِ خشونت‌ها پس از آتش‌بس ايام عيد سعيد فطر، شديداً ابراز نگراني کرده است.

در اعلاميه‌ي اين نماينده‌گي آمده که وضعيت در افغانستان از 29 ماه مي به اين‌سو رو به وخامت نهاده و سطح خشونت‌ها غير قابل پذيرش خوانده شده است.

اعلاميه افزوده، حمله‌هاي گروه طالبان بر نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان دورنمايي گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني را خدشه‌دار مي‌کند.

همچنان حمله 27 جون که در نتيجه آن دو کارمند کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان کشته شدند، به شدت نکوهش شده است.

نماينده‌گي اتحاديه اروپا در افغانستان همچنان خواستار انفاذ فوري آتش‌بس و ختم خشونت‌ها در افغانستان شده، آتش‌بس همه جانبه گامِ لازم براي گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني خوانده شده است.

رولاند کوبيا، نماينده اتحاديه اروپا، در پيوند با تداوم و افزايش خشونت‌ها از سوي گروه طالبان در افغانستان، در توييتي گفته است: «27 وزير خارجه، عضو و رييس سياست‌گذاري اتحاديه اروپا با ديدگاه مشترک، تداوم حملات گروه طالبان را در افغانستان تضعيف‌کننده مذاکرات صلح بين‌افغاني خوانده‌اند و از اين گروه خواسته‌اند که از فرصت پيش‌آمده براي تامين صلح و ثبات دائمي در اين کشور بايد استفاده درست کنند.»

از سوي ديگر صديق صديقي، سخن‌گوي رياست جمهوري در صفحه تويترش نوشته است: “گام خيلي مهم به سوي صلح پايدار، طالبان بايد خشونت را رها کرده، وارد مذاکرات مستقيم با حکومت افغانستان شوند.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید