کميسيون حقوق بشر: عامل تلفات غيرنظاميان در سنگين هلمند نيروهاي امنيتي هستند

 

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است، بررسي اين نهاد نشان مي‌دهد که راکت‌هاي شليک ‌شده از سوي نيروهاي امنيتي در پاسخ به حملات افراد گروه طالبان سبب تلفات غيرنظاميان در ولسوالي سنگين ولايت هلمند شده است.

در خبرنامه‌يي که از سوي کميسيون مستقل حقوق بشر نشر شده، به نقل از قربانيان، گواهان رويداد، متنفذان محلي، نهادهاي صحي و مدني و اعضاي شوراي ولايتي هلمند آمده است که سه گلوله سلاح ثقيله به بازاري در ولسوالي سنگين در نهم سرطان برخورد کرده که سبب کشته‌شدن 27 غيرنظامي و زخمي‌شدن 35 تن ديگر شده‌ است.

کميسيون مستقل حقوق بشر گفته است که نيروهاي امنيتي (در تبادله آتش ميان آن‌ها و گروه طالبان) اين راکت‌ها را شليک کرده بوده‌اند.

کميسيون ‌اين حمله را نقض حقوق بشردوستانه بين‌المللي خوانده و از طرف‌هاي درگير‌ خواسته است که قواعد و‌ مقررات حقوق بين‌الملل بشردوستانه را رعايت کنند و با حرمت‌گذاشتن به حق حيات شهروندان، ‌افراد، مکان‌‌ها و تأسيسات غيرنظامي‌ را هدف قرار ندهند.

اين نهاد از حکومت نيز خواسته است که با تشکيل يک هيأت  بي‌طرف و قابل اعتماد مردم چگونگي اين رويداد را به گونه همه‌جانبه بررسي کند و عاملان اين حمله بايد زير پي‌گيرد قانوني قرار گيرند.

کميسيون مستقل حقوق بشر همچنان از حکومت خواسته است که اطمينان دهد تا اين‌گونه رويدادها دو باره رخ ندهد و از گروه طالبان خواسته است که براي کارمندان اين نهاد زمينه تحقيق بيشتر، مشاهده و بررسي محل رويداد را فراهم کنند.

روز دوشنبه گذشته نهم سرطان، حملات راکتي و انفجار يک موتر بم‌گذاري‌شده در بازار کهنه ولسوالي سنگين هلمند از غيرنظاميان قرباني گرفت.

پس از اين رويداد، دفتر والي هلمند با نشر خبرنامه‌ي اعلام کرد که در نتيجه شليک 4 راکت از سوي طالبان و انفجار يک موتر بم‌گذاري‌شده هنگام برگزاري يک ميله عنعنوي در اين بازار 23 غيرنظامي کشته و 15 غيرنظامي ديگر زخمي شده‌اند.

گروه طالبان نيروهاي ارتش را مسوول حمله راکتي گفته بودند، اما دفتر والي هلمند گزارش‌ها در باره شليک راکت از سوي نيروهاي دولتي بر اين بازار را رد کرده است.

اين حمله واکنش‌هاي جدي در ميان شهروندان کشور و سازمان‌هاي بين‌المللي و همچنان در شبکه‌هاي اجتماعي در پي داشت.

يک روز پس از اين رويداد دفتر هيأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) اعلام کرد که يافته‌هاي نخستين و بي‌طرفانه اين نهاد نشان مي‌دهد که راکت‌هاي شليک شده از سوي نيروهاي ارتش در پاسخ به حملات گروه طالبان در بازار ولسوالي سنگين هلمند، سبب تلفات غيرنظاميان شده است.

يوناما در توييتي نگاشته بود که چندين منبع معتبر به اين نهاد گفته‌اند که نيروهاي ارتش چند راکت را در پاسخ به حمله طالبان شليک کرده‌اند که به بازار ولسوالي سنگين برخورد کرده و از غيرنظاميان قرباني گرفته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید