فرانسه پس از چند دهه‌ جمجمه‌هاي 24 مبارز الجزايري را پس فرستاد

 

جمجمه‌هاي 24 الجزايري که در جريان استعمار فرانسه در برابر نيروهاي فرانسوي مقاومت کرده بودند، پس از چند دهه‌ قرار داشتن در ويترين يکي از موزه‌هاي فرانسه سرانجام اين هفته به الجزاير بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، بازگرداندن اين بقايا با مراسمي ويژه در فرودگاه بين‌المللي الجزيره همراه بود و کشتي‌ها در بندر الجزيره نيز به عنوان اداي احترام بوق‌هاي خود را به صدا درآوردند.

بازگردانده شدن اين جمجمه‌ها که نتيجه سال‌ها تلاش از سوي مورخان الجزايري است در ميانه تلاش‌هاي تازه جهاني براي زدودن ميراث استعمار در بسياري از کشورها انجام مي‌شود.

سعيد شنقريحه، رييس ستاد ارتش الجزاير، در سخنراني خود به اين مناسبت گفته است: «جنگجويان دلير مقاومت که نخواستند استعمار کشورشان به دست امپراتوري فرانسه را بپذيرند براي دهه‌ها به صورتي غيراخلاقي، مانند اشياي ناچيز و عتيقه، بدون احترام به عزت‌شان و ياد و خاطره‌شان به نمايش گذاشته شده بودند.»

22 جنگ‌جوي يادشده در شورش سال 1849 عليه اشغال الجزاير به‌دست فرانسه شرکت کرده بودند و نيروهاي فرانسوي پس از بريدن سرهاي‌ آن‌ها، جمجمه‌هاشان را به عنوان غنيمت جنگي با خود به فرانسه برده بودند.

علي فريد بالقاضي، محقق و مورخ الجزايري، سال 2011 در «موزيم انسان» در پاريس که روبه‌روي برج ايفل واقع شده است با اين جمجمه‌ها روبه‌رو شد و مقامات الجزايري را از وجود آن‌ها باخبر ساخت.

مورخان از بازگردانده شدن اين بقايا استقبال کرده و گفته که اين تنها بخشي از تاريخ الجزاير است که هنوز در دستان فرانسه باقي مانده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید