سفارت عربستان در کابل: ادعاي ساختن 100 مدرسه ديني از سوي رياض در افغانستان واقعيت ندارد

 

سفارت عربستان سعودي در کابل اعلام کرد که ادعاي مجلس سناي افغانستان مبني بر ساختن 100 مدرسه ديني از سوي رياض در افغانستان واقعيت ندارد.

اين سفارت گفته که محور گفت‌وگوي جسيم محمدالخالدي، سفير عربستان سعودي در افغانستان در ديدار با فضل‌هادي مسلم‌يار، رييس مجلس سنا، در مورد موضوعات مربوط به تقويت روابط دوجانبه بين دو کشور بوده است.

اين سفارت در اعلاميه‌يي که روز دوشنبه (16 سرطان) نشر کرده گفته است که در اين ديدار هم‌چنان در مورد مقررات حکومت عربستان سعودي درباره مراسم حج امسال و «آن‌چه حکومت عربستان سعودي براي ملت برادر افغانستان در عرصه انکشاف و به ويژه عرصه‌هاي بهداشتي و تعليمي دولتي تقديم مي‌کند، منحصر بود».

سفارت عربستان سعودي توضيح داده است که مواردي از اين ديدار به نشر رسيده است که هيچ مورد بحث قرار نگرفته است.

اين سفارت خواهان «دقت و مستندسازي» منابع در نشر معلومات شده است.

اين در حالي است که مجلس سنا روز گذشته با نشر خبرنامه‌يي اعلام کرد که سفير عربستان در کابل در ديدار با مسلم‌يار گفته است کشورش هزينه اجراي 35 برنامه توسعه‌اي و ساخت 100 مدرسه را در افغانستان منظور کرده است.

خبرنامه مجلس سنا ساعاتي بعد از نشر شدن آن تصحيح شد. در نسخه‌ي تصحيح‌شده خبرنامه، به جاي «مدرسه»، «مکتب» آمده است. نشر اين خبر واکنش‌هاي زيادي را در شبکه‌هاي اجتماعي به همراه داشته است.

صديق صديقي، سخن‌گوي رياست جمهوري، نيز در يک نشست خبري گفت که در خبرنامه مجلس سناه در ترجمه اشتباه شده است.

طبق اعلام دفتر مطبوعاتي مجلس سنا، سفير عربستان سعودي در ديدار با مسلم‌يار گفته است که کار عملي ساخت دانشگاه بين‌المللي افغانستان در ولايت ننگرهار به زودي با هزينه دولت اين کشور شروع مي‌شود. او هم‌چنان گفته است که عربستان سعودي به ارزش 30 ميليون دالر يک شفاخانه را در کابل ايجاد خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید