ریاست جمهوری: در هر ولايت يک زن به‌عنوان معاون والي تعيين مي شود

 

رياست جمهوري مي‌گويد که به اساس پيشنهاد وزارت امور زنان و فيصله کابينه، در هر ولايت يک بانو به عنوان معاون والي آن ولايت تعيين خواهد شد.

صديق صديقي سخن‌گوي رياست جمهوري که روز دوشنبه (16سرطان) در يک نشست خبري در کابل صحبت مي‌کرد، گفت که بر اساس فيصله جديد کابينه، قرار است در تمامي ولايت‌هاي کشور، يک بانو به عنوان معاون والي تعيين شوند.

سخن‌گوي رياست جمهوري گفت که پيشنهاد انتخاب معاون براي واليان 34 ولايت از سوي وزارت امور زنان مطرح شده بود که از سوي کابينه تأييد شده است.

او همچنان گفت که کابينه به اداره‌ مستقل ارگان‌هاي محلي هدايت داده است که در راستاي ايجاد اين بست‌ها هرچه زودتر اقدام کند.

پيش از اين تنها يک بانو در ولايت دايکندي براي مدت به عنوان والي آن ولايت ايفاي وظيفه نموده و در حال حاضر نيز شش ولايت معاون والي‌هاي شان بانو استند.

اعلام گماشتن بانوان به عنوان معاون والي‌ها در ولايت‌هاي کشور، با واکنش‌هاي مختلف در شبکه‌هاي اجتماعي همراه شد.

شماري از فعالان حقوق زن به اين تصميم حکومت واکنش نشان داده و تاکيد کرده اند که حکومت به جاي تعيين کردن بانوان به پست معاونت والي‌ها، چرا والي‌هاي شماري از ولايت‌ها را از ميان بانوان گذينش نمي‌کند؟

اما شماري ديگر از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي از اين تصميم حکومت استقبال کرده و گفته اند که اين اقدام مي‌تواند زمينه اشتراک و سهم‌گيري بيشتر را در آينده در پست‌هاي بلند حکومتي براي بانوان کشور فراهم سازد.

از سويي‌هم امرالله صالح معاون نخست رياست جمهوري در صفحه فيس‌بوک‌اش نوشته است که گذينش زنان به پست ولايت‌هاي کشور حفظ است و اين که يک يک بانو در هر ولايت به عنوان معاون والي تعين مي‌شوند به معناي اين نيست که بانوان حق تعين شدن والي را ندارند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید