صدیقی: اقدام‌هاي طالبان در مورد آغاز مذاکرات صلح، تاکنون ناچيز بوده است

 

رياست جمهوري کشور درباره روند تبادله زنداينان با گروه طالبان و روند صلح تاکيد مي‌کند که تاکنون 4هزار و 15 زنداني طالبان به منظور زمينه‌سازي براي کاهش‌ خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بين‌الافغاني و تأمين صلح در افغانستان، از زندان‌هاي دولت افغانستان آزاد شده‌اند. او ادامه مي‌دهد که نزديک به 700 نفر از سوي طالبان آزاد شده‌اند و بيش‌تر اين افراد، شهروندان غيرنظامي هستند.

صديق صديقي سخن‌گويد رياست جمهور روز دوشنبه (16 سرطان) در يک نشست خبري در کابل گفت که رهايي زندانيان ديگر گروه طالبان از سوي دولت بسته‌گي به اقدام اين گروه دارد و دولت افغانستان همه موانع را از سر راه روند صلح برداشته است، اما اقدامات گروه طالبان در مورد آغاز مذاکرات صلح، بسيار ناچيز بوده است.

ارگ رياست جمهوري بار ديگر از طالبان مي‌خواهد که خشونت‌ها را در کشور کاهش دهند و وارد مذاکرات بين‌الافغاني شوند.

گروه طالبان اما آغاز مذاکرات بين‌الافغاني را مشروط به رهايي پنج هزار زنداني اين گروه از زندان‌هاي دولت افغانستان خوانده است.

ارگ رياست جمهور روز گذشته اعلام کرده است که شماري از زندانيان اين گروه را آزاد نخواهد کرد. گروه طالبان، اما تاکنون بر موقف قبلي‌شان تاکيد دارند و خواهان رهايي پنج هزار زنداني هستند.

بر اساس موافقت‌نامه صلح ميان طالبان و ايالات متحده امريکا که در ماه حوت پارسال امضا شد، قرار است تا پنج هزار زنداني گروه طالبان در ازاي رهايي يک‌هزار زنداني دولت افغانستان، ميان دو طرف تبادله شوند. همچنان بر اساس اين موافقت‌نامه پس از تکميل شدن روند رهايي زندانيان، مذاکرات مستقيم ميان دو طرف آغاز مي‌شود. هرچند زمان و مکان دقيق اين مذاکرات تاکنون به گونه رسمي اعلام نشده است، اما ارگ رياست جمهوري احتمال مي‌دهد که اين مذاکرات در ماه جاري ميلادي آغاز خواهد شد.

از سويي‌هم، شوراي امنيت ملي رياست جمهوري گفته که از ميان فهرست 5000 هزار زنداني طالبان، حکومت 600 تن آنان را آزاد نخواهد کرد.

جاويد فيصل، سخن‌گوي اين شورا روز دوشنبه (16 سرطان) به “صداي امريکا” گفته: “روند رهايي زندانيان جريان دارد، يک شمار زندانيان در ميان آنان است که آزاد نمي‌شوند، چون آن‌ها مسايل شخصي “حق‌العبدي” دارند.”

آقاي فيصل افزوده که اين افراد به جرم دزدي، قتل، فساد و قاچاق در زندان‌هاي اين کشور به سر مي‌برند.

سخن‌گوي شوراي امنيت ملي افغانستان همچنان گفت که گروه طالبان بايد به جاي آزادسازي اين افراد، فهرستي تازه از زندانيان‌ شان را با حکومت افغانستان شريک کند.

بر اساس توافق‌نامه صلح که به تاريخ 29 فبروري ميان ايالات متحده امريکا و طالبان در قطر امضا شد، بايد حکومت افغانستان 5000 زنداني طالبان و گروه طالبان 1000 اسير دولتي را رها کرده و مذاکرات بين الافغاني را آغاز کنند.

آقاي فيصل افزود که تا اکنون حکومت افغانستان 4019 زنداني طالبان را از بند آزاد کرده است.

پيش از اين رييس جمهور غني در مصاحبه با تلويزيون ملي کشور گفته است که تا روز يک شنبه طرح رهايي زندانيان نهايي خواهد شد، اما تاکيد کرد که اگر طالبان نيروهاي امنيتي را که در اسارت دارند آزاد نکنند، زندانيان باقي‌مانده اين گروه رها نخواهند شد.

آقاي غني گفته: “رهايي زندانيان تبادله است، طالبان بايد زندانيان دولت را رها کنند، بدون آن، رهايي زندانيان يک طرفه بوده نمي تواند.”

در همين حال، سفارت بريتانيا در کابل گفته است که از افزايش خشونت‌ها در افغانستان نگران است. گروه طالبان بايد نشان دهند که در قبال صلح جدي استند.

در اعلاميه اين سفارت بريتانيا آمده است: “از  گروه طالبان مي‌خواهيم تا به خواسته‌هاي واضح مردم افغانستان گوش فرا داده و نشان دهند که نسبت به صلح جدي استند و خشونت‌ها را کاهش دهند.”

از سويي‌هم، سازمان همکاري‌هاي اسلامي خواستار کاهش خشونت‌ها و برقراري آتش‌بس در افغانستان شده از تمامي طرف‌هاي درگير جنگ در افغانستان خواسته است که خشونت‌ را کاهش دهند و تلاش‌هاي‌شان را بر تأمين صلح متمرکز کنند.

اين سازمان با نشر اعلاميه‌ي گفته است که افزايش ميزان خشونت‌ها در افغانستان تلفات غيرنظاميان را در پي داشته و نياز است دو طرف براي برقراري آتش‌بس و صلح پايدار، خويش‌تن‌داري نشان دهند.

يوسف بن احمد العثيمين، دبيرکل سازمان همکاري‌هاي اسلامي از پيش‌رفت‌ها در روند صلح استقبال کرده و از شهروندان افغانستان خواسته تا براي دست‌يابي به صلح و ثبات پايدار از طريق فرايند متعلق به افغانستان، به رهبري افغانستان و بر بنياد قطع‌نامه‌ها و اعلاميه‌هاي کنفرانس‌ بين‌المللي علما، تلاش کنند.

او با اعلام پشتي‌باني از روند صلح به رهبري افغانان، ابراز اميدواري کرده که تلاش‌هاي کنوني صلح سبب تأمين امنيت و ثبات براي رفاه و پيشرفت در افغانستان شود.

اين درحاليست که وزارت خارجه اعلام کرده که قرار است نشستي با ميزباني افغانستان از طريق کنفرانس ويديويي با اشتراک نماينده‌گان 18 کشور و دو سازمان بين‌المللي در پيوند به صلح افغانستان برگزار کند.

بر بنياد اطلاعات وزارت امور خارجه در اين نشست نمايندگان 18 کشور همسايه و منطقه و همچنان نماينده‌گان سازمان همکاري‌هاي اسلامي و ملل متحد اشتراک مي‌کنند .

اين نشست به هدف تقويت اجماع منطقه‌اي برگزار مي‌شود و در آن، در بارة کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بين‌الافغاني، رسيدن به آتش‌بس بشردوستانه و رهايي زندانيان طالبان بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید