صنايع دستي زنان غور روي دست‌شان مانده است

 

عدم رشد صنایع دستی زنان غور و نبود توجه به این حرفه عنعنوی از سوی نهادهای مسوول، شکایت‌هایی را به بار آورده است.

گفته شده استفاده صنایع دستی زنان غور، منحصر به این ولایت است و عرضه بیرونی آن نا چیز است.

گلثوم رضایی عضو شورای ولایتی غور گفته: “صنایع دستی در ولایت غور به صورت قابل ملاحظه یی وجود دارد، اما به گونه درست حمایت از بانوانی که مصروف این حرفه اند صورت نگرفته است”.

او همچنان گفته، برگزاری نمایشگاه جهت توسعه صنایع دستی در ولایت غور و معرفی توانایی‌های زنان شاغل به این حرفه انجام می‎شود، ولی دوام و مفیدیت قابل ملاحظه یی ندارد.

بانو رضایی تاکید کرده که برگزاری نمایشگاه و حمایت مالی در راستای رشد صنایع دستی بیشتر متمرکز در مرکز ولایت غور بوده و در ولسوالی های این ولایت کاری در این زمینه صورت نگرفته است.

این عضو شورای ولایتی تصریح کرده، صنایع دستی بانوان غور ارزش بالایی دارد و در صورت کار روی این صنعت محبوبیت جهانی را به دنبال خواهد داشت.

حلیمه پرستش رییس امور زنان ولایت غور گفته: “پروژه های توسعه‌یی و ایجاد کمیته‌های کوچک جهت رشد صنایع دستی در بین زنان ولایت غور صورت گرفته است، ولی این‌ها کارهای مفیدی نیست که توانایی اقتصادی و مالی برای زنان غور داشته باشند”.

به گفته او روی صنایع دستی زنان ولایت غور کاری انجام نشده است که بازار فروش خارج از این ولایت داشته باشد.

او افزوده که نمونه کارهای زنان غور که سال گذشته به کابل جهت نمایش و فروش فرستاده شده بود بیشتر شان دوباره به این ولایت بازگشت که این امر نشان دهنده عدم حمایت نهادهای مسوول و فراهم نساختن زمینه رشد و توسعه این حرفه در بین مردم افغانستان و حتا خارج از کشور است.

خانم پرستش تاکید کرده که تلاش‌ها در راستای بلند بردن ظرفیت زنان غور و حمایت از آن‌ها در راستای رشد کارشان ادامه دارد.

او گفته: “دلیل اصلی نبود حمایت دولت وعدم سرمایه گذاری بزرگ جهت انکشاف و توسعه صنایع دستی ولایت غور را نمی‌دانم”.

غور از ولایت‌های تاریخی افغانستان است که اکثر مردم این ولایت زراعت پیشه و مصروف کارهای عنعنوی و صنایع دستی می‌باشند.

صنایع دستی مشهور این ولایت قالین، نمد، بافتنی‌های خانه‌گی، قالینچه‌های کوچک مزین شده به منار جام و دیگر صنایع،مروج فرهنگ این ولایت است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید