هراتيان خيمه تحصن برپاکردند، سهم‌ حوزه غرب درحکومت کجاست؟

 

همزمان با کشمکش‌هاي دوامدار نهادها و شخصيت‌هاي سياسي براي تشکيل کابينه حکومت جديد، نماينده‌گان مردم ولايت‌هاي حوزه غرب کشور در مجلس و شماري از فعالان مدني اين حوزه خواستار مشارکت در ترکيب دولت جديد هستند.

اين معترضاني که از ولايت‌هاي هرات، فراه، غور و بادغيس نماينده‌گي مي‌کنند، ‌روز سه‌شنبه (17سرطان) با پريايي خيمه تحصن در برابر دفتر والي هرات، به آن‌چه که تبعيض دوامدار عليه مردم اين ولايت‌ها عنوان مي‌کنند، دست به اعتراض زدند.

آنان مي‌گويند که حوزه غرب افغانستان با اختصاص 33 درصد از جغرافياي کشور و دست‌کم 25 درصد از جمعيتکل افغانستان، در ساليان پسين سهم ناچيزي در اداره‌هاي دولتي داشته است.

منورشاه بهادري، نماينده مردم هرات در مجلس گفته که باشنده‌گان حوزه غرب افغانستان بيش از اين تحمل تبعيض نظام‌مند دولت را ندارند و در صورت ادامه اين روند، دست به اعتراض‌هاي گسترده‌ خواهند زد.

او تاکيد مي‌کند که مشارکت سياسي حق همه شهروندان کشور است و حقوق حوزه غرب کشور نبايد بيش از اين پايمال شود. همچنان عبدالهادي قانع، يکي از فعالان مدني ولايت غور مي‌گويد که گروهي از باشنده‌گان ولايت‌هاي حوزه غرب کشور پس از برپايي خيمه‌‌هاي تحصن‌ در اين ولايت‌ها، به دفاع از حقوق مردم برخاسته‌اند و درد سال‌هاي محروميت و انزواي سياسي را فرياد مي‌زنند.

معترضان به اين باور‌ند که شهروندان حوزه غرب کشور با وجود داشتن نيروهاي متخصص و تحصيل کرده، کم‌ترين سهمي را در مقايسه با باشنده‌گان مناطق ديگر کشور در مشارکت سياسي دارند.

عبدالعزيز شيخ‌الاسلامي، فعال مدني مي‌گويد که حوزه غرب کشور هم اکنون با مشکلات بزرگي از جمله چالش‌هاي امنيتي، اقتصادي و سياسي روبه‌رو است. به باور او، تبعيض‌ دوامدار در برابر باشنده‌گان حوزه غرب کشور، منجر به ايجاد فاصله ميان مردم و حکومت شده است.

معترضان تاکيد مي‌ورزند که در کنار برپايي خيمه‌هاي تحصن در ولايت‌هاي حوزه غرب، سرگرم گفت‌وگو با مقام‌هاي مرکزي براي دست يافتن به سهم 35 درصدي در مشارکت سياسي هستند.

هرچند تاکنون دليل تأخير در معرفي کابينه براي شهروندان روشن نشده است، اما محمداشرف غني، رييس‌جمهوري کشور تعلل داکترعبدالله عبدالله، سهم‌دار حکومت کنوني را در معرفي نامزد وزيران دسته انتخاباتي‌اش را دليل اين تأخير عنوان کرده است.

با وجود اين که شماري از نامزد وزيران جديد از سوي رييس‌جمهور غني به سرپرستي وزارت‌خانه‌ها گماشته شده‌اند، اما تاکنون هيچ وزارتي به اهالي حوزه غرب کشور اختصاص داده نشده است. معترضان مي‌گويند برخلاف وعده‌هاي نامزدان انتخابات رياست جمهوري اين دور، به نظر مي‌رسد که حوزه غرب افغانستان بار ديگر به باد فراموشي سپرده شده است و جايي براي نيروهاي متخصص اين حوزه در ترکيب حکومت درنظر گرفته نشده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید