چین و پاکستان به طالبان: با کاهش خشونت زمینه مذاکرات مستقیم را فراهم کنید

 

وزارت امورخارجه کشور می‌گوید که چین و پاکستان از گروه طالبان خواسته اند که خشونت‌ها را کاهش دهند و زمینه مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و آن گروه را فراهم کنند.

گران هیواد، سخن‌گوی این وزارت، روزسه‌شنبه (16سرطان) در یک نشست خبری در کابل، گفت که سومین نشست همکاری‌های سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین به سطح معینان وزارت خارجه سه کشور از طریق ویدیو کنفرانس روزسه شنبه برگزار شد.

آقای هیواد همچنان گفت: “پاکستان و چین از رهایی زندانیان گروه طالبان توسط دولت افغانستان برای زمینه‌سازی آغاز عاجل مذاکرات بین‌الافغانی قدردانی نمودند و از این گروه خواسته اند، تا سطح خشونت‌ها را هرچه عاجل کاهش داده و زمینه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را به کمترین وقت مساعد سازند”.

از سویی‌هم، سخن‌گوی وزارت امورخارجه کشور تاکید کرد که حکومت افغانستان تمامی اقدامات را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی انجام داده است و اکنون طالبان در این راستا باید گام بردارند.

اقای هیواد ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت این کشور و گروه طالبان در ماه روان میلادی برگزار شود.

او افزود: “امیدواری همین است که با در نظرداشت اقداماتی که دولت افغانستان کرده این مذاکرات آغاز شود”.

روزگذشته محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در نشستی که نماینده‌گان در حدود ۲۰ کشور منطقه، ملل متحد و ایالات متحده در آن حضور داشتند، نیز بر پایان جنگ از سوی گروه طالبان تاکید کرد.

آقای غنی با اشاره به افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان گفت: “این اقدامات طالبان، اجماع ملی را خدشه دار می سازد.”

رییس جمهوری تاکید کرده است که اگر طالبان به جنگ ادامه دهند، پروسه صلح افغانستان با “چالش های جدی” روبرو خواهد شد.

قرار است که حکومت افغانستان به منظور اجماع جهانی برای تأمین صلح در این کشور، یک نشست بین‌المللی را به روز پنجشنبه (۱۹ سرطان) میزبانی کند.

سخن‌گوی وزارت خارجۀ افغانستان گفت که نماینده‌گان کشورهای همکار استراتیژیک افغانستان، ملل متحد، ناتو، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در این نشست شرکت خواهند کرد.

او افزود: “موضوعاتی که در مجلس مورد بحث قرار خواهد گرفتکاهش خشونت‌ها، تبادلۀ زندانیان، آغاز عاجل مذاکرات بین‌الافغانی و تاسیس آتش‌بس بشردوستانه به هدف مبارزه مؤثر با شیوع ویروس کرونا خواهد بود”.

کابل دیروز نشستی را با حضور نماینده‌گان در حدود ۲۰ کشور منطقه، ملل متحد و ایالات متحده به هدف ایجاد اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان میزبانی کرد.

گران هیواد گفت که شرکت‌کننده‌گان نشست دیروز خشونت‌های طالبان را نکوهش کرده و بر کاهش بی‌درنگ آن تاکید کردند و از طالبان خواستند که برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح، اقدامات لازم را انجام دهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید