شيخ الازهر مصر: جنگ طالبان بر عليه نيروهاي امنيتي افغانستان مطلقاً حرام است

 

شيخ الازهر مصر اعلام کرده که جنگ جاري طالبان در افغانستان مطلقاً حرام است و نيروهاي امنيتي افغانستان بر حق هستند.

شيخ‌احمدالطيب در توييترش نوشته که پيش از اين نيز جنگ افغانستان را حرام خوانده بود و حالا نيز مي‌گويد که اين جنگ برادر کشي بوده و مطلقاً حرام است.

آقاي الطيب افزوده: “جمعه گذشته برخي برادران در مورد جنگ افغانستان پرسيدند؛ من پيش از اين هم گفته ام و حالا نيز مي‌گويم که جنگ افغانستان مطلقاً حرام است و اين جنگ برادر کشي است. مخصوصاً در شرايط کنوني که طالبان با امريکا صلح کرده و روند صلح ميان حکومت و طالبان نيز ادامه دارد.”

او خاطر نشان کرده که اين جنگ مسلمان کشي است و نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان در اين جنگ برحق هستند و هر سرباز کشته شده شهيد است، زيرا گروه طالبان به جهالت ارجحيت مي‌دهند و به همين خاطر تشييع جنازه آنان روا نيست.

شيخ الازهر با اشاره به کشتن دو عالم برجسته دين در کابل گفته، در نظر بود که برادر شهيد دکتور اياز نيازي عالم برجسته افغانستان در يک مجتمع بزرگ اسلامي در مورد جنگ   افغانستان با ما باشد، اما گروه طالبان او را شهيد ساخت، از خداوند مي‌خواهم که اياز نيازي و مولوي مفلح را جنت نصيب کند و طالبان را به راه درست هدايت کند.

پيش از اين مفتي عربستان سعودي نيز جنگ افغانستان را ناروا خوانده بود. همچنين در يک نشست علماي اسلام در عربستان نيز جنگ افغانستان ناروا و فتنه خوانده شده بود.

گروه طالبان پس از امضاي توافق‌نامه صلح با امريکا، جنگ خود را بر عليه نيروهاي امنيتي و مردم افغانستان افزايش داده است. بربنياد آمارهاي رسمي پس از توافق صلح طالبان با امريکا، تلفات افراد غير نظامي نيز نسبت به 19 سال گذشته بيشتر شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید