بسته بودن مرزها، سبب توقف صادرات ميوه به خارج از کشور شده است

 

درست در روزهايي که باغ‌داران و کشاورزان در ولايت‌هاي غرب کشور سرگرم برداشت محصولات کشاورزي هستند، جاي خالي خريدار در بازارهاي داخلي بيش از هر زمان ديگر حس مي‌شود. گسترش ويروس کرونا و به دنبال آن بسته بودن مرزها و توقف صادرات ميوه و فراورده‌هاي کشاورزي، توازن بازار را برهم زده و نابرابري نگران کننده‌يي را ميان عرضه و تقاضا در کشور به ميان آورده است.

اکنون در نبود سردخانه‌هاي مجهز و معياري، بيم تخريب و فاسد شدن فراورده‌هاي باغي، باغ‌داران و کشاورزان را وادار کرده است تا حاصل يک سال کار‌شان را در بدل بهاي ناچيز به بازار عرضه کنند.

ادامه اين روند سبب شده است که شبکه نهادهاي مدني هرات در اعتراض به بي‌توجهي مسوولان دولت در کنترل و ايجاد بازارهاي داخلي نگراني‌شان را روز شنبه، (21 سرطان) ابراز کنند.

اعضاي شبکه نهادهاي مدني هرات تأکيد مي‌کنند که در نبود برنامه‌هاي لازم براي بازار فراورده‌هاي کشاورزي، واردات ميوه از خارج کشور کسادي بازار را شدت بخشيده است.

سيداشرف سادات، يکي از اعضاي اين شبکه مي‌گويد، با توجه به اين که اقتصاد کشاورزي مهم‌ترين مسير پيش‌رفت کشور و زيربناي ساختاري اقتصاد افغانستان را تشکيل مي‌دهد، اما نبود برنامه‌ريزي در اين بخش به شدت بارز است.

بلند بودن بهاي ابزار کشاورزي و کود کيمياوي، نبود سردخانه و امکانات لازم براي نگهداري محصولات زراعتي و باغ‌داري، بي‌توجهي به ميکانيزه‌ساختن زراعت و جاي خالي خريداران خارجي ميوه و محصولات زراعتي کشور مهم‌ترين دلايل اعتراض فعالان مدني هرات را تشکيل مي‌دهد.

آقاي سادات همچنان گفته که دولت هرچه زودتر بايد براي رفع چالش‌هاي موجود و جست‌وجوي بازارهاي خارجي براي ميوه‌هاي تازه و محصولات کشاورزي کشور، اقدام کند.

همزمان با اين، مريم جامي‌الاحمدي رييس اتاق تجارت و صنايع زنان در هرات دليل بازار کساد ميوه و محصولات کشاورزي در کشور را بي‌تدبيري مسوولان حکومت مي‌داند.

او گفته، در صورت ادامه وضع موجود، فقر با سرعت بيش‌تري در خانه‌هاي باغ‌داران و کشاورزان هرات و حوزه غرب کشور رخنه خواهد کرد.

خانم جامي‌الاحمدي  تصريح کرده که با شيوع ويروس کرونا و بحران ناشي آن، حدود 70 درصد از زنان زراعت‌پيشه در هرات، فعاليت‌هاي خود را به حالت تعليق در آورده‌اند. رييس اتاق تجارت و صنايع زنان در هرات از دولت مي‌خواهد که يک راه معقول و مناسب را براي برطرف ساختن اين زيان اقتصادي به کشاورزان، روي دست گيرد.

با اين حال، اداره محلي هرات از آغاز تلاش‌ها براي صادرات ميوه هرات به خارج از کشور خبر مي‌دهد. جيلاني فرهاد، سخنگوي والي هرات مي‌گويد گفت‌وگوهاي لازم با سفيران چند کشور از جمله کشورهاي حاشيه خليج فارس صورت گرفته است و اين مقام‌ها براي خريد ميوه هرات علاقه‌مندي نشان داده‌اند. او اما مشخص نمي‌سازد که اين تلاش‌ها چه زماني نتيجه خواهد داد.

کسادي بازار و ماندن فراورده‌هاي باغ‌هاي هرات روي دست باغ‌داران اتفاق تازه‌يي نيست. اين رويداد هر سال در فصل برداشت ميوه تکرار مي‌شود و باغ‌داران بيش‌تري را به کام فقر فرو مي‌برد. بر اساس گزارش‌ها با گذشت هر سال شمار افرادي که اقتصاد خانواده‌شان متکي به محصولات زراعتي و باغ‌داري است کاسته مي‌شود و مردم با تغيير مسلک به سال‌ها تلاش در تأمين ميوه در اين شهر پايان مي‌دهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید