شوراي امنيت: حکومت به تلاش‌هاي صلح متعهد است؛ طالبان درهفته گذشته23غيرنظامي را کشته و45 تن ديگر را زخمي کردند

 

وزارت خارجه: تاهنوز تاريخي براي آغاز مذاکرات بينالافغاني تعيين نشده است

 

 

با آن که شوراي امنيت ملي رياست جمهوري مي‌پذيرد که تنش با گروه طالبان در باره رهايي زندانيان اين گروه همچنان پا برجاست، اما تاکيد مي‌کند که حکومت به ادامه تلاش‌هاي صلح متعهد است، وزارت خارجه کشور  نيز مي‌گويد که تاهنوز تاريخي براي آغاز مذاکرات بين‌الافغاني تعيين نشده؛ اما تلاش‌ها براي شروع آن جريان دارد.

گران هيواد سخن‌گوي وزارت امور خارجه روز شنبه (21 سرطان) در يک نشست خبري در کابل گفت که هرچند تاهنوز تاريخي براي آغاز مذاکرات بين‌الافغاني تعيين نشده، اما دولت با تمام توان تلاش دارد تا هر چه زودتر اين مذاکرات آغاز شود.

آقاي هيواد با اشاره به نشست بين‌المللي روزپنج‌شنبه هفته‌گذشته در مورد صلح افغانستان، گفت که نماينده‌گان حدود 40 کشور و سازمان جهاني از طالبان خواستند که به خشونت‌ها کاهش داده و زمينه را براي مذاکرات مستقيم بين‌الافغاني مساعد سازند.

سخن‌گوي وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد که کاهش خشونت‌ها بخشي از توافق امريکا و طالبان است و دولت افغانستان مي‌خواهد طالبان به اين تعهد خود عمل کنند.

آقاي هيواد گفت که وزارت خارجه با تمام کشورهايي که براي ميزباني روند صلح افغانستان اعلام آماده‌گي کرده‌اند کار مي‌کند تا واضح سازد کدام کشور در چه مرحله روند صلح را ميزباني خواهند کرد.

از سويي‌هم، انتظار خادم رييس بخش صلح و حفاظت از افراد ملکي شوراي امنيت ملي رياست جمهوري، به رسانه‌ها گفته که حکومت در باره رهايي زندانيان طالبان ملاحظات امنيتي و قانوني دارد. اما تا آن حدي نيست که بر تلاش‌هاي روان صلح تاثيرگذار باشد.

آقاي خادم افزوده: “سلسله رهايي زندانيان دوام پيدا مي‌کند. در رهايي بعضي از زندانيان ملاحظاتي وجود دارد که حل خواهد شد. هر چند، موقف، راه‌ها و تعريف متفاوت ميان حکومت و طالبان بوده، اما حل شدني است.”

در اين هفته پس از اين‌که سخنان مقام‌هاي حکومت در مورد عدم رهايي نزديک به 600 زنداني طالبان تنش ايجاد کرد، سوالاتي را در ارتباط به آغاز مذاکرات بين افغان‌ها بر انگيخت.

شوراي امنيت ملي پيش از اين گفته که تعدادي از زندانيان خطرناک طالبان را رها نمي‌کند.

اما روز پنج‌شنبه اين اداره اعلام کرد که طالبان فهرست جديد را به عوض اين 600 زنداني ارايه کرده که آن هم از سوي طالبان رد شد.

آقاي خادم در تاکيد کرده که هم حکومت و هم گروه طالبان به دوام تلاش‌هاي صلح متعهد اند.

حکومت در اين هفته سه نشست بين‌المللي را در ارتباط به تلاش‌هاي صلح ميزباني کرد.

هر سه اين نشست به طور آنلاين برگزار شده بود.

در دو نشست اولي آن که يکي روز دوشنبه(16 سرطان) و ديگرش روز سه شنبه (17 سرطان) برگزار شده بود، بحث روي تقويت اجماع منطقه‌يي صلح تمرکز داشت و در نشست روز پنج‌شنبه نيز نماينده‌گان 20 کشور و نهادهاي بين‌المللي در بارهه کاهش خشونت، آغاز مذاکرات بين افغان‌ها و مبادلهه زندانيان بحث شد.

بر اساسي “توافق‌نامه ماه فبروري” ميان امريکا و طالبان در دوحهه قطر، رهايي 5 هزار زنداني طالبان از طرف حکومت و 1 هزار زنداني حکومت از سوي طالبان شرط براي آغاز مذاکرات بين افغان‌ها دردهم ماه مارچ بود.

اکنون از اين توافق پنجم ماه مي‌گذرد، حکومت بيش از 4 هزار و طالبان بيش از 5 صد زنداني حکومت را رها کرده اند. اما آزادسازي زندانيان با وجود مشکلات هنوز هم ادامه دارد.

تنش روي رهايي زندانيان از يک سو، نکتهه اختلاف ميان دو طرف است و از سوي ديگر اين اميدهاي را زنده نگهداشته که گويا تلاش‌هاي صلح ادامه دارند.

از سويي‌هم شوراي امنيت ملي رياست جمهوري اعلام کرده است که گروه طالبان در هفته گذشته 23 فرد ملکي را در شانزده ولايت کشور کشته و 45 تن ديگر را زخمي ساخته‌اند.

دفتر مطبوعاتي شوراي امنيت ملي، روز شنبه، (21 سرطان) با نشر اين آمار گفته است: “خشونت يکي از موارد مهمي است که دولت افغانستان همواره بر توقف آن تأکيد مي‌ورزد، اما گروه طالبان خواست همة طرف‌ها و مردم افغانستان را ناديده گرفته، به کشتار مردم بي‌گناه ادامه مي‌دهند.”

در خبرنامة اين شورا همچنان آمده است که گروه طالبان در هفته گذشته 284 حمله تروريستي را در شانزده ولايت کشور انجام داده‌اند. بيش‌ترين تحرکات گروه طالبان در ولايت ننگرهار بوده است.

از سويي‌هم، گروه طالبان اعلام کرده که 17 زنداني حکومت افغانستان را در ولايت غور از بند رها کرده‌اند.

سهيل شاهين سخن‌گوي دفتر طالبان در قطر روز شنبه در تويتر خود نوشته که 17 تن از زندانيان نيروهاي امنيتي دولت افغانستان را در ولايت غور رها کرده اند.

او گفته که اين زندانيان پس از دادن کمک به خانه‌هاي شان فرستاده شده‌اند.

تا هنوز بيشتر از چهار هزار زنداني طالبان از سوي دولت افغانستان رها شده و شوراي امنيت ملي نيز گفته نزديک به نيمي از زندانيان دولت از سوي طالبان رها شده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید