شوراي امنيت: تداوم خشونت‌ طالبان روند مذاکرات مستقيم را مختل کرده است

 

شوراي امنيت ملي رياست جمهوري با تاکيد بر اين که هدف قرار دادن غيرنظاميان از سوي گروهاي تروريستي جنايت نابخشيدني است، گفته است که اين گروه‌ها به خاطر ايجاد ترس و وحشت، از هيچ نوع ابزاري دريغ نمي‌کنند.

شوراي امنيت ملي رياست جمهوري روز يکشنبه (22 سرطان) با نشر خبرنامه‌يي، کشته‌شدن غيرنظاميان در نتيجه‌ي انفجار ماين در ولسوالي جغتوي ولايت غزني را تقبيح کرده و آن را جنايت ضدبشري خوانده است.

در خبرنامه اين اداره به نقل ازحمدالله محب، رييس شوراي امنيت ملي رياست جمهوري به خانواده‌هاي قربانيان اين رويداد تسليت گفته شده است.

مسوولان محلي ولايت غزني گفته اند که يک موتر مسافربري نوع «فلان‌کوچ» شام روز گذشته هدف ماين کنار جاده قرار گرفت که در نتيجه آن، شش غيرنظامي جان باخته و هشت تن ديگر نيز زخمي شده اند.

وحيدالله جمعه‌زاده، سخن‌گوي والي غزني به رسانه‌ها گفته اين موتر که از شهر غزني به طرف ولسوالي جغتوي اين ولايت در حرکت بود که در منطقه «قياق» از مربوطات اين ولسوالي هدف ماين کنار جاده قرار گرفت.

بر بنياد معلومات دفتر مطبوعاتي ولايت غزني  در ميان قربانيان اين رويداد، زنان و کودکان شامل اند.

در خبرنامه شوراي امنيت ملي رياست جمهوري، به نقل از حمدالله محب آمده است: «گروه طالبان در نقاط مختلف  کشور خشونت‌هاي شان را در برابر شهروندان افغانستان  افزايش داده اند که اين کار طالبان سبب دشواري و مختل شدن روند گفت‌وگوهاي مستقيم صلح شده است.

مسوولان محلي ولايت غزني همچنان گفته اند که اين ماين توسط گروه طالبان جاسازي شده است، چون پيش از اين جنگ‌جويان اين گروه از باشنده‌گان ولسوالي جغتو خواسته بودند که از اين مسير رفت و آمد نکنند.

گروه طالبان تا اکنون در اين مورد چيزي نگفته اند.

از سويي‌هم صديق صديقي سخن‌گوي رياست جمهوري روز يکشنبه، در تويتي گفته است: «افزايش خشونت‌هاي اخير گروه طالبان در شهرها، حمله بر نيروهاي امنيتي و دفاعي کشور، انفجار ماين‌هاي کنار جاده‌يي طالبان که قرباني آن مردم‌اند و هدف‌گيري کارمندان دولت، اميد و انتظار مردم ما و جامعه جهاني را براي آغاز گفت‌وگوها و برقراري صلح پايدار در کشور خدشه‌دار مي‌سازد.»

آقاي صديقي تأکيد کرده که زمان آن فرا رسيده است تا گروه طالبان دست از خشونت بردارند و به گونة واقعي وارد روند صلح شوند.

اين در حالي است که شوراي امنيت ملي  يک روز پيش  اعلام کرد که گروه طالبان در يک هفته گذشته در 16 ولايت، به‎شمول کودکان و زنان، 23 غيرنظامي را کشته و 45 تن ديگر را زخمي کرده اند.

پيش از اين، ملل متحد، اتحاديه اروپا، مقام‌هاي امريکايي، سازمان همکاري‌هاي اسلامي و ساير کشورها خشونت‌هاي طالبان را «غيرقابل پذيرش» خوانده و خواهان کاهش آن شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید