محققان امريکايي ادعا کردند: واکسين کرونا تا پايان تابستان توليد خواهد شد

 

يک مقام ارشد امريکايي اعلام کرده است داروسازاني که با دولت اين کشور همکاري مي‌کنند، در حال ساخت واکسين بيماري کوويد 19 استند که تا پايان تابستان توليد مي‌شود.

خبرگزاري رويترز روز سه‌شنبه(24سرطان) به نقل از اين مقام که خواسته نامش ذگر نشود، گزارش کرده که احتمالاً چهار تا شش هفته آينده توليد و ساخت مواد اين واکسين آغاز مي‌شود، ولي پايان تابستان به توليد انبوه مي‌رسد.

پيش از اين که واکسين کوويد19 توليد شود، نگراني هايي از احتمال توزيع ناعادلانه آن در جهان مطرح شده است.

شخصيت هايي چون بيل گيتس گفته اند در صورت توليد واکسين، توزيع آن بايد بر مبناي نياز واقعي ملت‌ها و کشورها باشد و نبايد اينگونه باشد که کشورهايي که ثروت بيشتري دارند، اين واکسين را در انحصار بگيرند.

اين مقام ارشد افزوده که نتايج آزمايش‌هاي باليني داروها نيز ظرف چند هفته مشخص خواهد شد و امکان توليد صدها هزار دوز آن‌ها تا پايان تابستان امسال فراهم مي‌شود.

ويروس جديد کرونا تاکنون بيش از 3 ميليون امريکايي را مبتلا ساخته و بيش از 130 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.

هنوز واکسين قطعي و مورد تأييد سازمان جهاني بهداشت براي مقابله با کوويد –19 کشف و توليد نشده است، اما مراکز و موسسات تحقيقاتي در سراسر جهان به طور شبانه روز در تلاش اند تا به اين واکسين دست يابند.

برزيل که بعد از امريکا، بيشترين تعداد مبتلايان و مرگ و مير ناشي از کوويد – 19 را ثبت کرده، پس از گذشت هفته‌ها اتخاذ تدابير بهداشتي، به استفاده از واکسين چيني براي مقابله با ويروس کرونا روي آورده و حدود 850 نفر در هفته اخير به طور داوطلبانه اين واکسين جديد را آزمايش کرده اند. پزشکان برزيلي روز گذشته، از عوارض ناچيز اين واکسين درعين توان ايجاد مصونيت بالا در افراد در برابر اين ويروس خبر داده اند.

مدير بخش پژوهش‌هاي پزشکي و بيوتکنولوژي دانشگاه سچينواي مسکو نيز اعلام کرده، براي نخستين بار در جهان آزمايش باليني واکسين کرونا با موفقيت بر روي داوطلبان اين دانشگاه به پايان رسيد.

واديم تاراسوف با اعلام اين خبر به ريانووستي روسيه اظهار داشت، کارآزمايي   واکسين کرونا در روسيه موفقيت آميز بوده است.

پيشتر نيز وزارت دفاع روسيه خبر از نتايج مثبت يک واکسين داده بود.

ميخائيل موراشکو وزير بهداشت روسيه نيز چند روز پيش اعلام کرده که تحقيقات همزمان بر روي 17 واکسين در حال انجام است و دانش‌مندان روس اميد زيادي به رسيدن به نتيجه در آينده نزديک
دارند.

روزنامه امريکايي وال استريت ژورنال نيز به تازه‌گي اعلام کرد که انتظار مي‌رود واکسين شرکت‌هاي Pfizer و BioNTech  براي کوويد19 تا پايان سال جاري ميلادي، تأييد مقامات را براي توليد انبوه دريافت کند. اين واکسين تجربي به عنوان يک گزينه مناسب براي کاهش سرعت و حتا بهبود عوارض کوويد 19 اميد زيادي را ايجاد کرده است. در حال حاضر اين واکسين مراحل اوليه آزمايشات انساني را طي مي‌کند، اما قرار است پس از دريافت مجوز از مقامات، در ماه جولاي با کمک 30 هزار داوطلب، مجدداً مورد آزمايش قرار گيرد.

بر اساس اين اقدامات، هر دو شرکت توليدکننده واکسين مجوز انجام تبليغات و بازيابي را دريافت کرده‌اند. اين شرکت‌ها آماده‌گي توليد انبوه 100 ميليون واحد از اين واکسين را پيش از پايان سال 2020 ميلادي دارند و مي‌توانند تا پايان 2021 ميلادي، 1. 2 ميليارد واحد ديگر از آن را توليد کنند.

چند روز پيش نخستين داوطلب امريکايي تزريق ويروس کوويد – 19 خبر داد که حالش “عالي” است. واکسين آزمايشي مشترک شرکت مدرنا و موسسه ملي بهداشت امريکا بر اساس(RNA) ويروس ساخته شده و اواخر (حوت) سال پيش روي جنيفر هالر 43 ساله آزمايش شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید