صديقي: گروه طالبان به مذاکرات صلح حاضر نيستند

 

رياست جمهوري با اشاره به رهايي زندانيان گروه طالبان، در برخي حالات وضعيت تدافعي نيروهاي امنيتي و برخي تلاش‌هاي ديگر را از اقدام حکومت اين کشور براي تأمين صلح ياد مي‌کند، اما تاکيد دارد که طالبان در اين بخش تلاش ناچيز کرده اند.

صديق صديقي، سخن‌گوي رياست جمهوري روز سه شنبه (24 سرطان) در يک نشست خبري در کابل گفت که حکومت، شهروندان افغانستان و جامعه جهاني، در مورد اقدام طالبان براي تطبيق توافق‌نامه دوحه، پرسش‌هايي از طالبان دارند.

او گفت که حکومت بر اساس توافق دوحه بيش از 4000 زنداني طالب را رها کرده و مسووليت‌هايش را در قبال صلح انجام داده است.

آقاي صديقي افزود: “گروه طالبان بسيار عقب مانده اند. اقدامات آن‌ها بسيار کم و ناچيز است. هنوز هم خشونت‌ها را مي‌بينم که در سطح بلند است. آن‌ها هنوز به مذاکرات حاضر نيستند. اسيران ما تاکنون رها نشده و ملامتي بزرگ بر دوش طالبان است”.

از سويي هم حکومت افغانستان تصميم دارد که از جمله 5000 زنداني طالبان، 592 نفر آن را به دليل موجوديت ادعاي “حق‌العبدي” رها نکند که به گفته صديقي نهادهاي عدلي و قضايي اين کشور روي آن کار مي‌کند.

آقاي صديقي همچنان گفت که ممکن آنچه طالبان مبني بر رهايي 1000 اسيران حکومت در دوحه با ايالات متحده توافق کرده، نادرست باشد، زيرا از ميان نزديک به 600 نفر 175 تن کارمندان ملکي  و 75 تن مربوط خيزش‌هاي مردمي است.

رضوان مراد، رييس دفتر مطبوعاتي معاون اول رياست جمهوري گفت که گروه طالبان به جز از معاملات پنهاني، چيزي براي مردم اين کشور به ارمغان نياورده اند.

آقاي مراد گفت که طالبان نبايد بر رهايي جنگ‌جويان خارجي به ويژه پاکستاني‌ها تاکيد کنند.

پيش از اين منابع حکومتي به رسانه‌ها گفته اند، گروه طالبان يک فهرست جديد را در اختيار حکومت قرار داده است که به اساس آن زندانيان جديد رها خواهند شد.

اما سهيل شاهين سخن‌گوي دفتر سياسي طالبان در قطر، اين موضوع را رد کرد.

اين در حالي است که زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه ايالات متحده براي صلح افغانستان، در واکنش به حمله طالبان در شهر ايبک مرکز ولايت سمنگان گفته است که تداوم حملات اين گروه مخالف تعهدات شان در راستاي کاهش خشونت‌ها است.

روز گذشته مهاجم انتحاري طالبان، موتر پر از مواد انفجاري را در نزديکي رياست امنيت ملي و شهرداري شهر ايبک، منفجر کرد که در نتيجه آن، 11 نفر کشته و 63 تن ديگر زخمي شده اند.

زلمي خليل‌زاد، تداوم خشونت‌ها را در افغانستان، عامل تقويت‌کننده موضع مخالفان روند صلح اين کشور خوانده و گفته است که به “مخربين اين روند” فرصت بيشتر خواهد داد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید