کميسيون حقوق بشر افغانستان: در6 ماه گذشته،1213 غيرنظامي کشته و 1744تن زخمي شده اند

 

کميسيون حقوق بشر افغانستان با نشر گزارش شش‌ماهه‌اش از تلفات غيرنظاميان در افغانستان، اعلام کرد که  1213غيرنظامي در شش ماه نخست 2020 ميلادي در 880 رويداد مختلف امنيتي کشته و 1744غيرنظامي ديگر زخمي شده اند.

نعيم نظري، معاون اين کميسيون روز سه شنبه (24 سرطان) در يک نشست خبري درکابل که جزييات اين گزارش را ارايه مي‌کرد، گفت که ارقام مجموعي تلفات شش ماه نخست سال روان ميلادي در مقايسه با زمان مشابه سال پار، 11 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

در شش ماه نخست سال 2019 ميلادي، کميسيون حقوق بشر افغانستان از کشته‌شدن 979 غيرنظامي و جراحت 2359 تن ديگر گزارش داده بود، اما ميزان کشته‌ها بيش از 19 درصد افزايش يافته و در مقابل آمار زخميان اضافه از 35 درصد کاهش يافته است.

آقاي نظري گفت: “از مجموع تلفات غيرنظاميان در شش ماه نخست سال 2020 ميلادي 48.5 درصد آن توسط گروه طالبان، 26.7 درصد توسط عاملان نامعلوم، 15.5 درصد توسط نيروهاي حکومتي، 6.3 درصد توسط گروه داعش و 2.3 درصد توسط نيروهاي بين‌المللي صورت گرفته است و ‌باقي ‌تلفات براثر شليک راکت‌هاي نيروهاي پاکستاني در ولايت هاي کنر، کندهار، پکتيا و خوست‌ بوده است”.

بر اساس يافته‌هاي کميسيون حقوق بشر افغانستان، 31 درصد مجموع تلفات غيرنظاميان در ترورهاي سيستماتيک و هدفمند، 26 درصد در نتيجه انفجار ماين‌ها و موترهاي بم‌گذاري‌شده، 11.7 درصد در حملات انتحاري، 11.5 درصد در جنگ‌هاي زميني، همچنان حملات هوايي و عمليات شبانه به ميان آمده است.

به گفته آقاي نظري، تلفات ترورهاي سيستماتيک و هدف‌مند، شامل 533 کشته و 412 زخمي مي‌شود.

به گفته او، 259 غيرنظامي در انفجار ماين‌ها و موترهاي بم‌گذاري‌شده جان باخته و 507 تن ديگر زخمي شده اند. تلفات غيرنظاميان در اين نوع رويدادها در مقايسه با زمان مشابه سال گذشته ميلادي هفت درصد افزايش را نشان مي‌دهد. معاون کميسيون حقوق بشر افغانستان افزود: “در سال 2020 ميلادي‌ مجموعاً 378 تن از غيرنظاميان براثر حملات راکتي قرباني شده‌اند‌ که شامل 117 تن کشته 261 تن زخمي ‌اند. خوشبخانه‌ رقم تلفات افراد ملکيِ ناشي از حملات راکتي، نسبت به نيمة نخستِ  سال قبل‌ 47 درصد کاهش ‌نشان مي‌دهد”. به گفته آقاي نظري در حملات راکتي بيشتر به زنان و کودکان تلفات وارد شده است.

بر اساس گزارش کميسيون حقوق بشر افغانستان تلفات غيرنظاميان در حملات انتحاري شش ماه نخست امسال بيش از دوبرابر افزايش يافته که شامل 110 کشته و 237 زخمي مي‌شود.

بخش اعظم اين حملات به شاخه خراسان گروه داعش نسبت داده شده است، اما کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان تأييد کرد که تلفات غيرنظاميان در حملات انتحاري طالبان 46 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

همچنان آقاي نظري گفت که 82 غيرنظامي در جنگ‌هاي زميني حکومت و مخالفان مسلح کشته و 245 تن زخمي شده اند که آمار شش ماه نخست امسال در مقايسه با همين مدت در سال گذشتة ميلادي 66 درصد کاهش يافته است.

دليل اين کاهش را آقاي نظري، کاهش حملات مخالفان مسلح بر مراکز شهرها و ولسوالي‌ها و همچنان کاهش عمليات نظامي نيروهاي دفاعي و امنيتي بيان کرد.

معاون کميسيون حقوق بشر افغانستان از جوانب جنگ در افغانستان خواست که ميثاق‌هاي حقوق بشردوستانة جهاني را احترام بگذارند، در جريان منازعات مسلحانه به غيرنظاميان آسيب نزنند و با برقراري آتش‌بس، بي‌درنگ گفت‌وگوهاي صلح را آغاز کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید