ترکيه هزاران جنگ‌جوي سوري را به ليبيا اعزام کرده است

 

ارتش ايالات متحده مي‌گويد، ترکيه هزاران جنگجوي سوري را به ليبيا اعزام کرده است. به اساس گزارش تازه وزارت دفاع ايالات متحده امريکا ترکيه در طول سه ماه اول سال 2020 بيش از 3500 جنگجوي سوري را به ليبيا فرستاده تا با دولت به رسميت شناخته شده در مبارزه عليه نيرو‌هاي فرمانده شورشي همکاري کنند.

برگزاري اسوشيتد پرس، گزارش 17 جولاي پنتاگون را در اين مورد ديده که در آن آمده است، ترکيه با پرداخت پول و پيشنهاد ارائه شهروندي و حق تابعيت به جنگ‌جويان سوري، هزاران اجير را به طرابلس فرستاده تا نيرو‌هاي وفادار به جنرال خليفه حفتر را از پا درآورند. نيرو‌هاي جنرال حفتر موسوم به اردوي ملي ليبيا از حمايت روسيه، فرانسه، مصر، اردن و امارات متحده عربي برخوردار اند.  در مقابل، ترکيه، ايتاليا و قطر از نيرو‌هاي حکومت وفاق ملي حمايت مي‌کنند که از سوي سازمان ملل متحد به رسميت شناخته شده است. سازمان ملل متحد و مقام‌هاي غربي از ترکيه و روسيه به شدت انتقاد کرده اند. آنان به اين باورند که تلاش اين دو کشور براي مسلح سازي متحدان‌شان در ليبيا به تشديد خشونت‌ها انجاميد.

پيش از اين ايالات متحده، از مسکو انتقاد کرده بود که چرا هواپيماهاي نظامي به منظور پشتيباني از اجيران روسي به ليبيا فرستاده.

روسيه اعزام نيرو و هواپيما‌هاي جنگي به ليبيا را رد کرده است.

گفته مي‌شود که اخيراً نيرو‌هاي حکومت وفاق ملي با حمايت ترکيه توانسته اند به سلسله پيشرفت‌هاي دست يابند و نيرو‌هاي جنرال خليفه حفتر را از حومه پايتخت و ديگر مواضع‌شان عقب رانند.

سازمان ملل متحد بر مذاکرات صلح بين دو طرف پافشاري دارد. ليبيا پس از آن که معمر قذافي ديکتاتور آن کشور در 2011 پس از قيام گسترده از قدرت برکنار و کشته شد، شاهد جنگ داخلي بوده. آن قيام از حمايت ناتو برخوردار بود که به حاکميت طولاني قذافي پايان بخشيد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید