گند فساد همه را اذیت می‌کند!

 

دراین شب‌وروز خبرهای در مورد فساد بلند پایه‌گان دولت در همه رسانه‌ها طنین انداز است.

مجلس نماینده‌گان از سارنوالی کشور در یک نامه‌یی خواسته است تا بانو رویا رحمانی سفیر افغانستان در واشنگتن به وسیله پولیس انترپول بازداشت و به داخل کشور انتقال یابد.

به همین گونه نماینده‌گان هم‌چنان سارنوالی را مؤظف کرده است تا همایون قیومی وزیر مالیه پیشین و شاد محمد سرگند مشاور آقای غنی را نیز بازداشت کند وتمام این‌ها در قضایای گوناگون فساد متهم شناخته شده اند.

ساختمان دیواری در سفارت افغانستان در واشنگتن عمق فساد از سوی بلند پایه‌گان را نشان می‌دهد.

این در حالی‌است مسأله دسترخوان ملی که ظاهراً توزیع مواد غذایی برای عده‌یی از خانواده‌های نادار در کشور می‌باشد، هم با انتقادهای تند عده‌یی از کاربران شبکه‌های اجتماعی مقابل شده است.

این کار بران تشویش دارند که ممکن است برخی از برنامه حکومت مبنی بر توزیع موادغذایی به مردم نادار سوء استفاده‌های زیاد کنند و پول آن دزدیده شده و به حساب بانکی برخی انتقال بیابد.

به همین گونه تعدادی ازکاربران، این پروژه را یک دام روزی برای یک حلقه مافیایی تلقی کرده اند.

اما مسوولان حکومت ازاین برنامه حمایت کرده اند و می‌گویند قصد شان کمک به خانواده‌های نادار است.

موضوع قابل تأمل این است زمانی که آقایان قیومی و سرگند در وظایف شان هم حضور داشتند، برخی‌ها اتهام اختلاس و دزدی را به آن‌ها وارد کردند.

امانهادهای عدلی و قضایی به این موضوع چندان علاقه نشان ندادند و گذاشتند این عالی جنابان از کشور بیرون شوند.

برخی باوردارند که آقایان سرگند و قیومی با آقای غنی رابطه تنگاتنگ دارند و به همین خاطر شخصی ونهادی جرأت نکرد تا آن‌ها بازداشت شوند.

حال که مجلس نماینده‌گان از سارنوالی خواسته است تا آن‌ها بازداشت شوند ظاهراً این کار دشوار به نظر می رسد.

در گذشته‌ نیز تعدادی از اختلاس‌گران و دزدان پس از چپاول دارایی‌های عامه از کشور فرار کردند ولی تا اکنون هیچ‌کدام آن‌ها تحت تعقیب عدلی و قضایی قرار نگرفته اند.

با توجه به همین ملاحظات، باید رهبری حکومت افغانستان هم در برنامه دسترخوان ملی به قناعت منتقدین بپردازد و هم در بازداشت کسانی که متهم به فساد اند و در بیرون از کشور فرار کرده اند، توجه وتلاش نمایند.

در غیر آن به این حکومت کسی اعتماد نخواهد کرد و با گذشت هر روز ازچشم مردم خواهد افتاد و اعتبار آن به صفر تقرب خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید