وزيرخارجه بريتانيا: در مورد تلاش روسيه براي هک پژوهش‌هاي کروناکاملاً مطمين هستم

 

در پي اتهام‌هاي مطرح‌شده از سوي بريتانيا و متحدانش عليه هکرهاي روسي براي سرقت اطلاعات و پژوهش‌هاي مربوط به واکسن مقابله با ويروس کرونا و واکنش مسکو، دومنيک راب گفته در مورد اتهام‌ها «اطمينان کامل» دارد.

وزير خارجه بريتانيا به شبکه اسکاي‌نيوز گفته است، بايد با جديت به دولت ولاديمير پوتين گوشزد کرد در زمانه‌يي که «جهان در مسير همبسته‌گي» براي مقابله با همه‌گيري کوويد-19 است، رفتار مسکو «هولناک» است.

دومينيک راب اين اتهام را مطرح کرده که جاسوسان سايبر روسي، در ارتباط با مقام‌هاي ارشد کاخ کرملين، در تلاش براي سرقت اطلاعات بودند. اتهامي که مسکو رد کرده‌است.

آقاي راب در مورد اين‌که آيا اساسا اطلاعاتي به سرقت رفته و يا اين‌که چه اطلاعاتي در مورد پژوهش‌هاي مربوط به واکسن کرونا توسط هکرها ربوده شده، توضيحي نداده است. اما انتظار مي‌رود اين اظهارات به تنش‌هاي فعلي بين لندن و مسکو بيافزايد.

هفته پيش گزارش‌هايي منتشر شد که نشان مي‌داد نهادهاي امنيتي بريتانيا، امريکا و کانادا در مورد حمله سايبري هکرهاي روس به مراکز پژوهشي و توليد واکسن ويروس کرونا هشدار داده‌اند.

شبکه خبري سي‌ان‌ان گزارش داده بود مرکز ملي امنيت سايبري بريتانيا در گزارش مفصلي ضمن تشريح جزئيات فعاليت هکرهاي روس گفته يکي از اهداف حملات سايبري مراکز پژوهش و توليد واکسن کوويد-19 در بريتانيا، امريکا و کانادا است.

يک مقام امريکايي نيز به اين شبکه خبري گفته بود شبکه کمپيوتري وزارت بهداشت و ستاد مقابله با همه‌گيري کوويد-19 در کشورش «هر روز هدف اين حملات قرار مي‌گيرند» و هکرهاي «وابسته به چين و روسيه» مسوول اصلي آن هستند.

اندکي نگذشت که مقام‌هاي روس به اين اتهام‌ها واکنش نشان دادند. سفير روسيه در لندن اين اتهام‌ها را «بي‌معني» توصيف کرده و در مصاحبه‌اي با بي‌بي‌سي گفته بود: «من اصلا به اين قصه‌ها باور ندارم… هيچ دليلي ندارد که ما در امور سياسي دخالت کنيم. چه حزب کارگر يا محافظه‌کارا در راس قدرت باشند، تلاش ما حفظ و ايجاد روابط بهتر است».

اتهام‌ها به دولت روسيه يا عوامل، نهادها و گروه‌هاي وابسته به آن، در مورد دخالت در مسائل داخلي و سياسي برخي کشورها، هک يا حملات سايبري و يا ايجاد دودسته‌گي در ميان متحدان غربي تازگي ندارد. و البته روسيه نيز به کرات اين اتهام‌ها را رد کرده‌است.

روسيه، پس از امريکا، برزيل و هند، بحران‌زده‌ترين کشور در روند همه‌گيري جهاني کوويد-19 است. بريتانيا نيز با نزديک به 300 هزار مورد ابتلاي ثبت‌شده و بيش از 45 هزار قرباني در ميان 10 کشور نخست قرار دارد.

تلاش‌ها براي ساخت واکسن مقابله با ويروس کرونا چند ماه است که جريان دارد. ايالات متحده در صدر اين اقدامات است و چين و شماري از شرکت‌هاي ديگر نيز مراحل اوليه کارآزمايي برخي واکسن‌هاي احتمالي را آغاز کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید