قنسولگري امريکا در شهر چنگدوي چين مسدود شد

 

اقدام به مسدود کردن قنسولگري امريکا در شهر چنگدوي چين پس از آن صورت گرفت که امريکا قنسولگري چين در شهر هيوستن ايالت تگزاس را مسدود کرد.

تلويزيون دولتي چين تصاوير ويديويي را نشان داد که در آن بيرق امريکا صبح ديروز از فراز ساختمان قنسولگري‌اش در چنگدو پايين کشيده شده و کارمندان قنسولگري پيش از ضرب‌الاجل تعيين شده محل را ترک مي‌کنند.

وزارت خارجه امريکا گفته است که قنسولگري امريکا در چنگدو در مرکز روابط ميان امريکا و چين قرار داشت و در 35 سال گذشته بسياري از مردم در غرب چين به‌شمول تبت از خدمات آن مستفيد مي‌شدند.

رسانه‌هاي بين‌المللي گزارش کردند که باشنده‌هاي محلي در نزديکي ساختمان قنسولگري امريکا در چنگدو تجمع کردند و بيرق‌هاي چين را به اهتزاز در آورده و عکس‌هاي سلفي مي‌گرفتند.

ديپلوماتان چيني به تاريخ 24 جولاي ساختمان قنسولگري چين در شهر هيوستن امريکا را بعد از آن ترک کردند که ايالات متحده دستور مسدود شدن آن را داد.

مايک پومپيو وزير خارجه امريکا اين قنسولگري را به جاسوسي و سرقت مالکيت معنوي و تکنولوژي امريکا متهم کرد.

وزارت خارجه چين گفته است بستن قنسولگري امريکا در چنگدو پاسخ قانوني و ضروري چين به اقدامات «غير منطقي تازه اتخاذ شده از سوي امريکاست.»

در حالي که تنش‌ها ميان واشنگتن و پيکينگ در حال افزايش است دو کشور اعمال همديگر را با اقدامات مشابه پاسخ مي‌دهند.

مقام‌هاي امريکايي هفته گذشته گفته اند يک مرد سنگاپوري مستقر در امريکا اعتراف کرده که براي استخبارات چين کار مي‌کرده است.

مقام‌هاي امريکايي همچنان در اين اواخر 4 محقق اکادميک چينايي را به اتهام تقلب در اخذ ويزه و پنهان کردن روابط‌شان با اردوي آزاديبخش خلق چين دستگير کردند.

روابط ميان دو ابر قدرت جهان همچنان در بارة سلسله مسائل ديگر به‌شمول نحوه برخورد چين با ويروس کرونا پُر تنش شده است، ويروسي که از شهر ووهان چين سرچشمه گرفته تا کنون بيش از 16 ميليون تن را در سراسر جهان مبتلا کرده و حدود 648 هزار تن ديگر را به کام مرگ برده، به‌شمول 147 هزار قرباني نيز در ايالات متحده گرفته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید