در شش ماه اخير 3458 غيرنظامي افغان قرباني جنگ شده اند

 

هيأت معاونت سازمان ملل متحد (يوناما) با نشر يک گزارش تازه گفته است که شش ماه نخست سال 2020ميلادي، 3458 غيرنظامي در افغانستان قرباني خشونت‌ها شده اند.

اين گزارش که روز دوشنبه (ششم اسد) نشر شد، در آن آمده است که 1282 غيرنظامي افغان در جريان نبردها، درگيري‌ها، بمباران و حملات انتحاري کشته و 2176 تن ديگر زخمي شده اند.

بر اساس آمار منتشرشده اين گزارش، در شش ماه اخير 340 کودک در جريان درگيري‌هاي مسلحانه کشته و 727 تن ديگر زخمي شده اند.

در گزارش همچنان آمده است که در اين مدت، 138 زن کشته و 259 تن ديگر زخمي شده اند که بيش از 40 درصد مجموع تلفات غيرنظاميان را، تلفات کودکان و زنان تشکيل مي‌دهند.

در گزارش آمده است: «در حالي که آمار غيرنظاميان در مقايسه با شش ماه نخست سال 2019 ميلادي، کاهش 13 درصدي را نشان مي‌دهد…ولي اين بايد در نظر گرفته شود که در آمار تلفات غيرنظاميان که از سوي گروه طالبان و نيروهاي دفاعي و امنيتي افغانستان صورت گرفته، کاهشي به وجود نيامده است.»

يوناما دليل عمده کاهش تلفات غيرنظاميان را، کاهش عمليات‌هاي نيروهاي خارجي و حملات گروه تروريستي داعش در افغانستان عنوان کرده است.

بر اساس اين گزارش، در مجموع مخالفان مسلح دولت افغانستان، مسوول 58 درصد قربانيان شناخته شده اند که از اين ميان 43 درصد تلفات غيرنظاميان توسط گروه طالبان صورت گرفته است.

در گزارش آمده است طالبان از اول ماه جنوري تا 30 جون 2020 ميلادي، 580 غيرنظامي را در اين کشور کشته و 897 تن ديگر را مجروح کرده اند.

يافته‌هاي يوناما همچنان نشان مي‌دهد که در اين مدت، تلفات غيرنظاميان از سوي نيروهاي امنيتي افغانستان نه درصد افزايش يافته و بيشتر غيرنظاميان در نتيجه حملات هوايي، شليک‌هاي غير مستقيم در جريان درگيري‌هاي زميني صورت گرفته است.

يوناما گفته است: “تلفات غيرنظاميان از حملات هوايي که توسط نيروي هوايي افغانستان در جريان شش ماه نخست سال 2020 صورت گرفته است که در مقايسه با دوره مشابه سال 2019 ميلادي، سه برابر شده است.”

بر اساس يافته‌هاي يوناما، نظاميان افغانستان مسوول 23 درصد مجموع تلفات بر غيرنظاميان شناخته شده اند که اين نيروها در شش ماه گذشته، 281 غيرنظامي را کشته و 508 تن ديگر را زخمي کرده اند.

هيأت معاونت ملل متحد تاکيد کرده است که “نيروهاي طرف‌دار دولت همچنان مسوول بيشترين مرگ کودکان در اين مدت بوده اند”

همچنان يوناما هيچ مواردي از تلفات غيرنظاميان را توسط نيروهاي خارجي در ربع دوم امسال ثبت نکرده است.

در اين گزارش گفته شده است که در اين مدت، دو – سوم غيرنظاميان در جريان جنگ‌هاي زميني قرباني شده اند و پس از آن حملات انتحاري و انفجاري دومين عامل افزايش تلفات بر آنان بوده است.

يوناما همچنان از “حملات عمدي” بر رهبران مذهبي، کارمندان صحي، عدلي و قضايي، جامعه مدني، سازمان‌هاي غيردولتي و خبرنگاران در افغانستان ابراز نگراني کرده است.

ديبرا لاينز، نماينده خاص سرمنشي ملل متحد براي افغانستان گفته است: “در شرايطي که دولت افغانستان و طالبان، براي گردهم آمدن بر سر ميز مذاکره براي گفتگوهاي صلح، فرصتي تاريخي دارند، حقيقت غم‌انگيز اين است که جنگ به صورت دوامدار هر روز به غيرنظاميان آسيب وحشتناکي وارد مي کند”.

خانم لاينز از طرف‌هاي درگير در افغانستان خواسته که “کشتار غيرنظاميان” را متوقف کرده و به ميز مذاکره حاضر شوند.

هيأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان همچنان تاکيد کرده است که کودکان افغان در حال حاضر در معرض خطر استخدام و استفاده شدن براي وظايف جنگي، توسط طرف‌هاي درگير قرار دارند.

حکومت افغانستان و گروه طالبان تا اکنون در مورد يافته‌هاي اين گزارش واکنشي نشان نداده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید