آتش بس اعتماد را به وجود می آورد!

فردا پنجشنبه عرفات و روز جمعه نخستین روز عید قربان است.

این در حالی است که طالبان پس از سال ها جنگ، با امریکایی ها مذاکره کردند و سرانجام توافق‌نامه صلح میان آنها به امضا رسید.

پس از توافق‌نامه که امریکایی ها تعهد کردند نیروهای شان را از افغانستان بیرون می کنند، طالبان از جنگ در برابر نیروهای امریکایی دست کشیدند و اکنون نظامیان امریکایی در شاهراه های کشور رفت و آمد دارند، ولی طالبان نه تنها از حمله بر کاروان های امریکایی ها خودداری می کنند، بل امنیت این کاروان ها را نیز می گیرند.

اما طالبان پس از توافق‌نامه با امریکایی ها، به حملات شان بر علیه نیروهای امنیتی کشور ادامه می دهند و گاهی از شدت بیشتر هم کار می گیرند.

اکنون پرسشی است که چرا طالبان با امریکایی ها از راه صلح پیش می آیند، ولی همه روزه افغان های خود شان را به قتل می رسانند؟

در حالی که طالبان به اصطلاح از جهاد در برابر کفار دست کشیدند، اما جنگ و کشتار مردم افغانستان را چگونه توجیه می کنند؟

طالبان به هر بهانه یی که در برابر نیروهای امنیتی کشور از خشونت کار بگیرند و به جنگ شان ادامه بدهند، جز خلاف ورزی با شریعت اسلامی و آموزه های دین دیگر هیچ توجیه ندارد و باید به ندای صلح لبیک بگویند و از جنگ و برادرکشی اجتناب کنند.

مردم افغانستان همواره از طالبان و حکومت خواسته اند که باید تن به آتش بس بدهند و مذاکرات شان را بدون قید و شرط آغاز کنند.

ایام عید یکی از فرصت هایی است که باید هردو طرف از جنگ خودداری نمایند و آتش بس را مراعات بدارند.

اگر طالبان در ایام عید از جنگ و خشونت دست بکشند و آتش بس را بپذیرند، در آن صورت اعتماد مردم نسبت به آنها به وجود خواهد آمد و آنها امیدوار می شوند که مذاکرات صلح نتیجه‌ی خوبی را در قبال خواهد داشت و آفتاب امید نسبت به آینده کشور طلوع خواهد کرد.

گرچه نظامیان پاکستانی طرفدار ادامه جنگ در افغانستان استند و هنوز آنها همان سیاست عمق استراتیژیک در افغانستان را ادامه می دهند.

اما طالبان که خودشان را افغان می خوانند نباید فریب جنرالان پاکستانی را بخورند و بدانند که پاکستان هنوزهم طرفدار دود و آتش در افغانستان است.

به همین گونه سازمان استخبارات پاکستان برای رسیدن به اهداف اش، آتش نفاق قومی و زبانی را دامن می زند و طالبان را نمانیده قوم پشتون می داند و همه روزه به وسیله مزدوران خود چنین وانمود می سازد که حق این قوم پامال شده است؛ در حالی که نظامیان پاکستان دشمن همه اقوام در افغانستان اند و تجربه نشان داده است که بیشترین دشمنی نظامیان پاکستانی با برادران پشتون ما بوده است.

با توجه به همین گفته ها، باید طالبان خودشان را از اسارت پاکستانی ها بیرون سازند و با استفاده از ایام عید قربان، آتش بس را در کشور برقرار و پس از عید هم به آن وفادار بمانند و مذاکرات صلح را صادقانه آغاز بدارند تا باشد که جنگ های شبکه های استخباراتی در کشور تمام شود و مردم افغانستان، گرمی صلح و آرامی را احساس کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید