مرکز ولسوالي کوهستان فارياب به تصرف دولت درآمد

 

مسوولان امنیتی و حکومت محلی در ولایت فاریاب می‌گویند که روستای «لولاش» مرکز ولسوالی کوهستان این ولایت و شماری از روستاهای دیگر این ولسوالی دوباره به تصرف نیروهای امنیتی درآمده است.

نقیب‌الله فایق، والی فاریاب در سفری به مرکز ولسوالی کوهستان به رسانه‌ها گفته: «نیروهای امنیتی موفق شدند که شماری از روستاهای از دست‌رفته را دوباره به کنترل خود درآورند.» به گفته آقای فایق، قرار است حکومت محلی ساختمان مقام ولسوالی، فرماندهی پولیس و کلینیک محل را بازسازی کند.

والی فاریاب اضافه می‌کند که جنگ‌های دوام‌دار آسیب زیادی بر اقتصاد مردم محل وارد کرده است. به سخن او، قرار است باشنده‌گان محل نیز از این پس در کنار نیروهای امنیتی از روستاهای‌شان دفاع کنند.

این درحالی است که هفته گذشته یک منبع آگاه از وضعیت امنیتی در فاریاب که نخواست نامی از او برده شود به خبرگزاری “نشانه” گفته است که از ۱۳۴ روستا در ولسوالی کوهستان، تنها دو روستا در اختیار نیروهای امنیتی کشور قرار دارد.

انصاف‌الله احمدزی، فرمانده لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت فاریاب با تأیید این موضوع گفته: «هفته گذشته نیروهای امنیتی از سه روستا عقب‌نشینی تاکتیکی کرده بودند.»

او همچنان گفته که در یک عملیات شبانه شماری از روستاهای از دست‌رفته دوباره در اختیار نیروهای امنیتی قرار گرفته است. به گفته آقای احمدزی، گروه طالبان از ساحه فرار کرده‌اند.

در همین حال، محمدکریم یورش، سخن‌گوی پولیس فاریاب گفته که نیروهای امنیتی موفق شدند تا روستای «لولاش» و دو روستای دیگر را دوباره به تصرف خود درآورند.

آقای یورش تصریح کرده که در سال‌های گذشته گروه طالبان ساختمان‌های دولتی در مرکز ولسوالی کوهستان را آتش زده بودند.

سخن‌گوی پولیس فاریاب تاکید کرده که درگیری میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی در ساحه صورت گرفته است. او اما درباره تلفات برخاسته از درگیری جزییات نمی‌دهد. با این همه، هنوزهم بیش از ۱۲۵ روستای ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب در تصرف جنگ‌جویان طالبان قرار دارد.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی کوهستان می‌گویند که جنگ سبب شده است تا آنان به خدمات بهداشتی و پزشکی دست‌رسی نداشته باشند.

حدود دو سال پیش در یک درگیری مسلحانه میان نیروهای نظامی دولت و جنگ‌جویان گروه طالبان ساختمان‌های دولتی در روستای لولاش، مرکز ولسوالی کوهستان از سوی گروه طالبان به آتش کشیده شد. از آن پس فرماندهی پولیس و ارگان‌های دولتی دیگر در «قلعه مقاومت» دورتر از روستای لولاش مستقر شدند. بنابر گزارش‌های مسوولان محلی ولایت فاریاب کار بازسازی ساختمان‌های ارگان‌های محلی در روستای لولاش، مرکز ولسوالی کوهستان به زودی آغاز خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید