سازمان صحي جهان: بستن مرزها مؤثر نيست به تدابير صحي در آن‌ها توجه شود

 

در چند روز گذشته، افزايش در موارد مثبت ويروس کرونا، برخي کشورها را نگران ساخته، تا حدي که برخي محدوديت‌ها را دوباره بر مسافرت‌ها به اجرا گذاشته اند.

سازمان صحي جهان گفته است که بستن مرز‌ها شايد خيلي مؤثر نباشد بلکه بايد به تدابير صحي در مرزها توجه شود.

مايک راين رييس برنامه‌هاي اضطراري اين سازمان، در يک نشست انترنتي گفته که ممکن نيست مرزها براي هميش بسته بمانند و محدوديت بر سفر‌هاي خارجي تا مدت نا معلوم برقرار باشد.

او همچنان گفته: “براي کشورها تقريباً ناممکن خواهد بود تا مرزهاي‌شان را تا آينده نا معلوم مسدود بمانند. کسب و کار‌ها بايد باز شوند، مردم بايد کار کنند و تجارت بايد آغاز شود.”

به گفته اين مقام سازمان صحي جهان، تطبيق يک شيوه براي تمامي کشورها شايد قابل اجرا نباشد زيرا برخورد هر کشور با ويروس کرونا متفاوت‌تر بوده است.

به گونه مثال، سويدن از آغاز تا حالا هيچ‌گونه قرنطين عمومي را به اجرا نگذاشته و پوشيدن ماسک را در شش ماه گذشته اجباري نساخته است. فاصله‌هاي جسمي هم در آن کشور رعايت نمي‌شود.

شمار مجموعي مبتلايان به ويروس کرونا در سويدن، نزديک به 80 هزار تن گفته مي‌شود.

آنسو بريتانيا به کساني که از اسپانيا به اين کشور مي‌آيند، قرنطين وضع کرده و به اين ترتيب شيوه برخوردش را در مقايسه با ساير کشورهاي اروپايي تغيير داده است.

از سوي ديگر جرمني که شاهد افزايش موارد مثبت ويروس کرونا در روزهاي اخير بوده، مي‌گويد که اکثريت از وقايع به کساني بر مي‌گردد که از ترکيه و غرب بالکان به اين کشور آمده اند. اما محدوديت‌هاي سفر در جرمني خيلي‌ها کاهش يافته است.

ايالات متحده امريکا هم سفر از چين و کشورهاي اروپايي را ممنوع اعلام کرده و گفته است که در صورت نياز فوري، مسافران بازگشت کننده از اين کشورها، براي دو هفته قرنطين خواهند شد.

در ژنيو، تيدروس ادهانوم گيبريسوس رييس سازمان صحي جهان گفته که ويروس کرونا بدترين وضعيت صحي را در جهان به بار آورده است: “ششمين بار است که وضعيت اضطراري صحي در جهان بر اساس معيارهاي بين‌المللي اعلام مي‌شود، اما اين يکي، شديد‌ترين همه است.”

دانشگاه جانز هاپکينز امريکا آمار مي‌دهد که تاکنون، بيش از 16 ميليون و 300 هزار تن در تمامي جهان به ويروس کرونا مبتلا شدند. اکنون شمار مرگ و مير هم از مرز 650 هزار تن گذشته است. نزديک به 9 و نيم ميليون تن هم پس از ابتلا به ويروس کرونا دوباره شفا يافته اند که بيشترين‌شان شهروندان برازيل و ايالات متحده امريکا استند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید