رسانه‌هاي روسي: طالبان تلاش دارند شرکت‌ها، نهادها و موسسات شخصي را زير نفوذ خود بياورند

 

ملاهبت الله:

افرادي درحکومت به خاطر اهداف شخصيشان در روند صلح مانع ايجاد ميکنند

رسانه‌هاي روسي گزارش داده‌اند که گروه طالبان تلاش دارند و مي‌خواهند بر نهادها، شرکت‌ها، موسسات و انجيوهاي شخصي نفوذ خود را گسترش دهند.

رسانه‌هاي روسي ادعا دارند که رهبران گروه طالبان به تازه‌گي فيصله کرده‌اند که اين گروه در سراسر کشور نفوذ خود را بر نهادهاي و موسسات شخصي افزايش دهند.

بر بنياد اين گزارش‌ها، شوراي رهبري طالبان دستور داده که تمامي موسسات، شرکت‌ها، انجيوها و ساير نهادهاي شخصي بايد تحت نفوذ اين گروه قرار گيرند.

بر بنياد گزارش، طالبان مي‌گويند که برخي نهادها و ادارات شخصي در افغانستان بر ضد ارزش‌هاي اين گروه کار مي‌کنند که بايد کنترل شوند.

گزارش افزوده که طالبان به همين منظور روند ثبت موسسات و شرکت‌ها و ساير نهادهاي شخصي را در سراسر افغانستان آغاز کرده‌اند.

در همين حال ملاهبت الله رهبر گروه طالبان در پيام عيدي خود گفته که تعدادي از افراد محدود در روند صلح مانع ايجاد مي‌کنند.

هبت الله روز سه‌شنبه (7 اسد) با نشر پيامي به مناسبت عيد سعيد قربان، از حکومت افغانستان خواسته که گام‌هاي مؤثري را براي موفقيت روند صلح بردارد و موانع را از اين روند بردارد.

او گفته که طالبان در رابطه به صلح مسووليت خود را ادا کرده و مواد توافق‌نامه صلح با امريکا را به درستي عملي کرده است.

هبت الله هرچند مشخصاً از گروه و يا افرادي نام نگرفته، اما گفته که افراد محدود در حکومت افغانستان به خاطر اهداف شخصي خود بر سر راه صلح مانع تراشي مي‌کنند.

به گفته او، منافع ملي براي اين افراد اهميت ندارد و به همين خاطر به منافع شخصي خود پافشاري دارند.

او از حکومت خواسته که زندانيان را رها کرده و بخاطر منافع ملي مردم افغانستان گام‌هاي عملي در روند صلح بردارد.

اين در حالي است که روز گذشته، رياست جمهوري کشور در واکنش به نشر گزارش يوناما مبني بر تلفات غيرنظاميان در شش ماه اول سال 2020 با اشاره به رهايي بيش از 4400 زنداني طالبان از بند، گفته که دولت افغانستان براي پايان جنگ در کشور اقدامات مؤثري را انجام داده است.

آقاي غني افزوده که طالبان و ساير گروه‌هاي تروريستي به جنگ تحميلي و نامشروع خود ادامه داده که همه روزه از مردم افغانستان به ويژه زنان و کودکان قرباني مي‌گيرند.

رييس جمهور غني بار ديگر از طالبان خواسته که جنگ برعليه مردم و ويراني کشور، دست بکشند و به صداي صلح مردم، دولت افغانستان و جامعه بين المللي لبيک گفته، به مذاکرات مستقيم، آماده گردند.

يوناما از دو طرف درگيري‌ها خواسته که براي جلوگيري از تلفات افراد غير نظامي از ادامه خشونت‌ها از طريق مذاکرات مستقيم صلح دست بردارند.

از سويي‌هم زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه ايالات متحده براي صلح افغانستان  که به ناروي سفر کرده در ديدار با مقام‌هاي اين کشور پيرامون صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

سفارت ايالات متحده در ناروي با نشر اعلاميه‌يي گفته است که آقاي خليل‌زاد در سفرش به ناروي با وزير خارجه و برخي از مقام‌هاي اين کشور ديدار کرده و دو طرف موضوع صلح افغانستان را به بررسي گرفته اند.

در اين ديدار آقاي خليل‌زاد، تلاش‌هاي ناروي براي برقراري صلح و ثبات در افغانستان را مهم عنوان کرده و از آن قدرداني کرده است.

در آعلاميه آمده است: “سفير خليل‌زاد در باره موانع فرا راه آغاز مذاکرات بين‌الافغاني صلح و اين که تمامي طرف‌ها براي از ميان برداشتن اين موانع چي کارهايي مي‌کنند معلومات داد.”

به گفته اين سفارت همچنان آقاي خليل‌زاد و وزير خارجه ناروي بر حضور معني‌دار زنان افغان در گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني و دست ‌يابي به صلح پايدار در اين کشور تاکيد کرده اند.

نماينده ويژه ايالات متحده در امور مصالحه افغانستان دور تازه سفرهاي خود را به تاريخ (24 جولاي) به هدف تسهيلات در روند صلح اين کشور آغاز کرد و پس از ديدار با مقام‌هاي ناروي قرار است به افغانستان، بلغاريا، پاکستان و قطر نيز سفر کند.

بر اساس توافقنامه صلح امريکا-طالبان که به تاريخ 29 فبروري ميان نماينده‌گان دو طرف در قطر امضا شد، رهايي 5000 زنداني آن گروه از زندان‌هاي حکومت و رهايي 1000 اسير حکومت از قيد طالبان يکي از شرايط توافقنامه بود.

حکومت تاکنون بيش از 4000 زنداني طالبان را رها کرده و طالبان ادعا دارند که تاکنون 600 اسير دولت را از بند آزاد کرده اند.

حکومت از رهايي حدود 600 زنداني طالبان که آن گروه خواستار رهايي آنان اند پرهيز کرده و گفته است که آنان را به دليل موجوديت ادعاي “حق‌العبدي” رها کرده نمي‌تواند و بايد نهادهاي عدلي و قضايي افغانستان در مورد آنان تصميم بگيرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید