ناتو وکميسيون حقوق بشر خواستار آتش‌بس در افغانستان شدند

 

گزارش تازه دفتر هيأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “يوناما” نگراني کميسيون مستقل حقوق بشر و ماموريت حمايت قاطع ناتو را بر انگيخته است.

در اين گزارش، افغانستان ناامن ترين کشور براي غيرنظاميان در جهان عنوان شده است.

شهرزاد اکبر رييس کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به اين گزارش به رسانه‌ها گفته که خواست آن‌ها از تمامي جوانب جنگ، آتش‌بس فوري، کاهش خشونت و آغاز مذاکرات صلح است.

“آمار بلند تلفات افراد ملکي در 6 ماه گذشته، به هيچ صورت قابل پذيرش نيست. کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان بارها خواهان کاهش خشونت‌ها، اعلام آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوها شده. براي اين که از تلفات افراد ملکي جلوگيري شود و در مجموع امکان دسترسي شهروندان به حقوق بشري افزايش يابد.”

دفتر هيأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) روزگذشته، با نشر گزارش تازه‌اش گفت در 6 ماه نخست سال 2020 ميلادي، 1،282 غيرنظامي در اين کشور کشته و 2،176 غيرنظامي ديگر زخمي شده‌ اند.

اين آمار 13 درصد کاهش را نسبت به زمان مشابه در سال 2019 نشان مي‌دهد، اما در گزارش آمده که کاهش به علت کمتر شدن عمليات نيروهاي بين‌المللي به ميان آمده، نه به خاطر کاهش احتمالي درگيري‌ها ميان طالبان و نيروهاي دولتي. در اين گزارش، ديبورا لاينز نماينده ويژه سرمنشي سازمان ملل متحد براي افغانستان از طالبان و حکومت خواسته تا جنگ را متوقف سازند و به ميز مذاکرات حاضر شوند.

اين خواست را سکات ميلر فرمانده عمومي نيرو‌هاي بين‌المللي در افغانستان نيز مطرح کرده است. آقاي ميلر در تويئترش نوشته است که بايد خشونت‌ها در افغانستان کاهش يابند؛”خشونت‌ها خيلي بالا اند. گزارش يوناما در مورد تلفات غيرنظاميان جزئيات داده. همه ما مي‌دانيم که با افزايش خشونت، غيرنظاميان بيشترين بها را مي‌پردازند. بناءً خشونت‌ها بايد کاهش يابند تا فرصت داشته باشيم که به سوي صلح پايدار حرکت کنيم.”

همزمان با اين، ناتو هم گفته که خشونت‌هاي غيرقابل پذيرش از جانب طالبان، اکثريت تلفات غيرنظامي را در افغانستان به بار آورده است.

اين پيمان در توييتر نوشته که اصرار گروه طالبان بر خشونت، به فرصت بي نظير صلح زيان مي‌رساند بناءً از طالبان مي‌‌خواهد تا با توقف خشونت‌ها، به تعهدات شان عمل کنند و وارد گفت‌وگوهاي بين افغان‌ها شوند.

در گزارش تازه يوناما، طالبان عامل 43 درصد تلفات غيرنظاميان در افغانستان دانسته شده اند.

اما اين گروه گزارش يوناما را رد کرده و آن‌را بي اساس دانسته است در اعلاميه‌ي طالبان آمده، “يوناما گزارش تازه‌اش را بر اساس آماري تهيه کرده که از سوي حکومت افغانستان به دست آورده است.”

شهرزاد اکبر رييس کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که افزايش تلفات غيرنظاميان، مردم را به روند صلح بي باور مي‌سازد.

“در واقع يکي از کلان ترين موانع در برابر اعتماد مردم به روند صلح، ادامه خشونت‌ها و کشتار افراد ملکي از سوي تمامي جوانب است. بنابر اين در خواست ما، مکرراً آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوها بوده.”

بر اساس توافق امريکا با طالبان در اخير ماه فبروري در دوحه، گروه طالبان به جنگ‌جويانش دستور داد تا حملات شانرا در برابر نيروهاي امريکايي متوقف سازند اما در برابر نيروهاي افغان به جنگ شان ادامه دهند.

با وجود همه تلاش‌ها براي صلح و آغاز گفت‌وگوها، تا هنوز از ميزان خشونت‌ها در افغانستان کاسته نشده است.

گروه طالبان روي رهايي تا پنج هزار زنداني شان پافشاري مي‌کنند، اما حکومت که بيش از چهار هزار زنداني اين گروه را آزاد کرده، مي‌گويد که حدود 600 زنداني طالبان را رها نمي‌کند زيرا به ادعاي حکومت، اين افراد پرونده‌هاي جرمي دارند.

حکومت خوش‌بيني داشت که گفت‌وگوهاي بين افغان‌ها در ماه جولاي برگزار خواهد شد، اما حالا که اين ماه به پايانش نزديک شده، هيچ روزنه براي آتش‌بس، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات صلح ديده نمي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید