داعش نام ديگر شبکه حقاني

 

مسعود اندرابي، سرپرست وزارت داخله گفته که شهاب المهاجر، رهبر تازه منصوب‌شده شاخه خراسان گروه داعش، عضو شبکه حقاني است.

آقاي اندرابي روز دوشنبه، 13 اسد در توييترش نوشته‌است که شبکه حقاني و گروه طالبان فعاليت‌هاي تروريستي خودراهمه‌روزه در افغانستان انجام مي‌دهند.

او افزوده زماني که اين حملات، آن‌ها را به اهداف سياسي شان نرساند، مسووليت آن را به گروه داعش نسبت مي‌دهند.

گروه طالبان دست‌داشتن در برخي از حملات مر‌گ‌بار اخير در کشور را لحظاتي پس از آغاز اين حملات، رد کرده‌است.

در تازه‌ترين مورد، طالبان دست داشتن در حمله به زندان ننگرهار را که با انفجار يک موتر بم‌گذاري شده آغاز شد و حدود 80 کشته و زخمي برجا گذاشت، بر عهده نگرفتند.

سه روز پيش نيز انفجاري در ولايت لوگر رخ داد و 9 کشته برجا گذاشت که طالبان مسووليت آن را نپذيرفتند. اين گروه در نخستين لحظات پس از انفجار در اعلاميه‌يي دست داشتن شان در اين حمله را رد کرده بودند.

اظهارات سرپرست وزارت داخله درباره هويت و پيوند رهبر جديد شاخه خراسان داعش، بيش از آن که ماهيت خطرناک آن گروه را برملا کند، خطري بزرگ‌تر را نشان مي‌دهد و آن شبکه تروريستي حقاني است، گروهي دهشت افکن که دست خون آلودش به بسياري از فجايع دو دهه اخير افغانستان، آلوده است و موتور مرکزي ماشين ترور طالبان، محسوب مي‌شود.

شبکه حقاني، طراح و تيوريسين و مجري بسياري از نقشه‌ها و برنامه‌هاي طالبان درعرصه عمليات سخت افزاري، حملات انتحاري،  توطيه‌هاي انفجاري و کشتارهاي هدف‌مند و سيستماتيک است. اين شبکه در عين حال، مورد اعتماد عميق پاکستان است و آي‌اس‌آي روي آن سرمايه گذاري استراتيژيک چند ساله کرده است.

اکنون که طالبان به کمک امريکا به سمت صلح حرکت مي‌کنند، چشم انداز آينده شبکه حقاني يکي از ابهام‌ها و پرسش‌هاي مهم درباره صلح و ثبات در افغانستان است. شبکه حقاني براي شرايط صلح آميز، تأسيس و تربيت نشده است. اين شبکه همواره روي ريل ترور و وحشت و خشونت، حرکت کرده و اصولاً يک تشکل ايدئولوژيک و ميليتاريستي بسيار ويران‌گر و مخوف است.

با اين‌همه حالا که در نتيجه تباني و توافق امريکا و پاکستان و اعراب، قرار است طالبان از جنگ دست بکشند و از مسير صلح به همان اهدافي دست پيدا کنند که از مسير جنگ، دنبال مي‌کردند، شبکه حقاني در برابر يک دوراهي تاريخي قرار گرفته است. پاکستان و به طور ويژه، سازمان جاسوسي آي اس آي بايد تصميم بگيرد که اين شبکه تروريستي را چگونه تغيير کاربري بدهد تا پس از استقرار صلح مورد نظر طالبان و امريکا و اعراب و پاکستان نيز بتواند از شبکه حقاني به مثابه يک نيروي نيابتي قدرت‌مند در معادلات نظامي افغانستان و منطقه، عليه نيروهايي که ممکن است سلطه و هژموني امپرياليستي سران رژيم اسلام آباد را به چالش بکشند، استفاده کند.

ظهور داعش و توسعه آرام آن در مناطق سرحدي شرق افغانستان، يک پروژه جاي‌گزين براي ادامه حيات و بقاي هسته تروريستي طالبان و شبکه حقاني بود. از اين منظر، داعش يک پروژه پاکستاني است که مأموريت شبکه حقاني را ادامه خواهد داد.

در اين ميان، شايد شماري از رهبران سرشناس شبکه تروريستي حقاني هم در کنار طالبان به روند «صلح» ملحق شوند و براي احياي «امارت اسلامي» وارد معادلات سياسي شوند، اما داعش، نام ديگر شبکه حقاني است و درست همان کاري را براي پاکستان انجام خواهد داد که اين شبکه تروريستي، ده‌ها سال مشغول اجراي آن بوده است.

البته ساده انگارانه است اگر شبکه حقاني را تنها مولود سياست‌هاي هژمونيک رژيم اسلام‌آباد عليه افغانستان و برخي ديگر از کشورهاي منطقه ارزيابي کرد. اين شبکه نيز درست مانند طالبان، القاعده، داعش و ساير گروه‌هاي تروريستي، محصول همکاري‌هاي مشترک سازمان‌هاي اطلاعاتي، اتاق‌هاي فکر و دولت‌هاي هم‌سو با رژيم اسلام آباد به هدف پيش‌برد و تحقق اهداف و پروژه‌هاي سلطه جويانه استعمار نو مي‌باشد و تا زماني که اين اهداف و پروژه‌ها در دستور کار سازنده‌گان و سازمان‌دهنده‌گان «تروريزم» قرار دارد، گروه هايي مانند شبکه حقاني، طالبان، القاعده، داعش و… هم به حيات و بقاي خود ادامه خواهند داد.

با توجه به اين ارزيابي، عضويت رهبر جديد شاخه خراسان داعش در شبکه حقاني، حقيقتي حيرت انگيز و جديد محسوب نمي شود، زيرا هر دو نيرو، زادگاه و پرورش‌گاه يگانه يي دارند و در خدمت پروژه‌هاي مشترک هستند.

محمدرضا اميني/ جمهور

اشتراک گذاری:

نظر بدهید