دروس حضوري دانشگاه‌ها امروز چهارشنبه آغاز مي‌شود

 

رياست جمهوري کشور اعلام کرد که بر اساس فيصله کابينه اين کشور، دروس حضوري دانشگاه‌ها روزچهارشنبه (15اسد) آغاز خواهد شد، اما مکتب‌ها کماکان تعطيل خواهند بود.

صديق صديقي، سخن‌گوي رياست جمهوري، روز سه شنبه (14 اسد، در يک نشست خبري در کابل گفت که در  نشست کابينه در مورد طرح قبلي وزارت معارف براي بازگشايي مکتب‌ها تصميم گرفته نشد و به آن وزارت وظيفه داده شده که طرحي ديگر را در اين زمينه براي جلسه آينده کابينه ترتيب کند.

آقاي صديقي در مورد فيصله کابينه براي بازگشايي دانشگاه‌ها گفت: “در قسمت دانشگاه‌ها فيصله شد که  بر اساس طرحي را که وزارت تحصيلات عالي با کابينه شريک ساخته بود، قرار است که  روزچهارشنبه دانشگاه‌ها،  باز شود؛ اما در قسمت مکتب‌ها ما بايد منتظر طرح ديگر وزارت معارف باشيم”.

سخن‌گوي رياست جمهوري، تاکيد کرد که بايد تمام موارد بهداشتي و توصيه‌هاي وزارت صحت عامه با آغاز دروس حضوري در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شوند.

از سويي‌هم، اکمل سمسور، سخن‌گوي وزارت صحت عامه کشور روز سه‌شنبه در نشست خبري در کابل گفت که به وزارت‌هاي معارف و تحصيلات عالي پيشنهاد مي‌کند که بازگشايي مکتب‌ها و دانشگاه‌ها يک‌باره‌گي نباشد.

او افزود: “پيشنهاد وزارت صحت عامه به وزارت‌هاي معارف و تحصيلات عالي اين بود که اگر ما (مکتب‌ها و دانشگاه‌ها) را باز مي‌کنيم، تدريجي باز کنيم، يعني از صنف‌هاي بالا شروع کنيم يک – دو صنف را باز کنيم، وضعيت را ببينيم، آهسته آهسته بيشتر صنف‌ها را بيشتر بسازيم”.

سخن‌گوي وزارت صحت همچنان گفت که بازشدن مکتب‌ها ابتدايي در چنين وضعيت براي دانش‌آموزان خطر آفرين است و حتي اين کار سبب افزايش انتشار ويروس کرونا در اين کشور خواهد شد.

او گفت: “شايد در اين سال تعليمي زمينه براي اين آماده نباشد که ما صنوف ابتداييه را باز کنيم و براي آنها اجازه دهيم که دانش‌آموزان به دروس شان حاضر شوند”.

اين وزارت همچنان از احتمال افزايش واقعات مثبت کرونايروس در افغانستان هشدار داد و بار ديگر از شهروندان اين کشور خواست که بايد اين ويروس را جدي بگيرند.

واقعات مثبت ويروس کرونا: همچنان اين وزارت اعلام کرد که در يک‌شبانه روزگذشته، 36 واقعه مثبت ويروس کرونا ثبت شده که با اين حساب، شمار مجموعي مبتلايان ويروس کرونا در کشور، به 36هزار و 782 نفر رسيده است.

آقاي سمسور همچنان گفت که در يک شبانه‌روز گذشته، هيچ مورد فوتي در اثر بيمار کوويد19 ثبت نشده است. اين ويروس تا اکنون جان 1288 نفر را در افغانستان گرفته و همچنان از آغاز شيوع ويروس کرونا در اين کشور، 25هزار و 556 نفر دوباره سلامتي شان را بدست آورده اند.

ويروس کرونا نخستين بار در ماه دسامبر 2019 ميلادي از شهر ووهان ايالت هوبي چين شيوع يافت و سپس به همه گير مرگ‌بار تبديل شد.

بربنياد آمار دانشگاه جانس هاپکينز ايالات متحده، تا روزسه‌شنبه (14 اسد) در سراسر جهان، جان نزديک به 693 هزار نفر را گرفته و اضافه از 18 ميليون نفر ديگر به آن مصاب شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید