برگزاري جرگه، چال‌ وفريب حکومت وحيف و ميل دارایي‌هاي عامه است

 

رياست جمهوري در مورد رهايي يا عدم رهايي 400 زنداني گروه طالبان، قرار است روزجمعه جرگه مشورتي صلح  را برگزار ‌کند.اما آگاهان و شهروندان افغانستان برگزاري اين جرگه را در شرايط کرونايي و با موجوديت پارلمان، مجلس سنا و دادگاه عالي يک اقدام غيرقانوني و ضياع وقت و مصرف بيهوده مي‌خوانند.

روز گذشته شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان نيز مخالفت شان را با برگزاري اين جرگه اعلام کرده و آن را يک اقدام نمايشي عنوان نمودند.

صديق احمد عثمانى عضو مجلس نماينده‌گان گفته: « ‏در مورد رهايي طالبان قبلن امريکايي‌ها تصميم گرفته‌اند و 4600 تن تنها آن‌ها رها شده اند، باقي 400 نفر ديگر نيز آزاد مي‌شوند در حالي که طبق ماده 64 قانون اساسي اين امر صلاحيت رييس جمهوري مي‌باشد. بناءً برگزاري جرگه مشورتي آن هم در ظرف يک هفته فقط مصرف منابع مالي و انداختن مسووليت به دوش ديگران است.»

صديقي صديقي سخن‌گوي ارگ رياست جمهوري در يک نشست خبري در کابل گفت: «حکومت افغانستان براي اجماع ملي در مورد صلح و رهايي زندانيان گروه طالبان لوي جرگه مشورتي را برگزار مي‌کند و مشوره مردم افغانستان براي حکومت يک اصل مي‌باشد.»

آقاي صديقي تاکيد کرد که حکومت نمي‌تواند 400 زنداني گروه طالبان را بدون مشوره مردم اين کشور رها کند چرا که اين 400 زنداني در ليست سياه حکومت افغانستان مي‌باشد. براي رهايي يا عدم رهايي اين تعداد زنداني گروه طالبان حکومت لوي جرگه مشورتي برگزار مي‌کند. گروه طالبان چند روز پيش اعلام کرد که تمام زندانيان دولت افغانستان را رها کرده است اما سخن‌گوي رياست جمهوري مي‌گويد که زندانيان دولت از سوي طالبان به اساس ليست رها نشده است.

با اين که حکومت تاکيد مي‌کند که90 درصد تصميم جرگه مشورتي صلح را که سال گذشته برگزار شده بود عملي کرده و تصميم جرگه پيش رو براي حکومت مهم است، اما شهروندان افغانستان به اين نظرند در شرايطي که جامعه افغانستان دارد و در دو مجلس شوراي ملي (مجلس نماينده‌گان و سنا) نماينده‌گان مردم حضور دارند نيازي نيست که جرگه با هزينه ميليون‌ها دالر برگزار شود.

از طرف ديگر آگاهان سياسي برگزاري جرگه مشورتي را نمايشي مي‌دانند و مي‌گويند، تمام زندانيان گروه طالبان افرادي هستند که جنايت مرتکب شده اند.

رحمت الله نبيل رييس پيشين امنيت ملي در صفحه فيس بوکش نوشته است: «پيداست که تصميم اخير داکتر محمد اشرف غني مبني بر واگذاري صلاحيت رهايي 400 زنداني به جرگه مشورتي يک چال‌بازي و فريب افکار عمومي و ضياع وقت مردم و حيف و ميل داراي عامه بيش نيست. حكومت افغانستان با نمايش ژيست‌‌هاي مستقلانه و اکت‌هاي صلاحيت‌ دارانه و قانون گرايانه به هيج وجه نمي‌تواند وجهه قانوني و مشروعيت حقوقي و سلب مسوليت سياسي براي رهايى 400 تن زندانى را فراهم نمايد، فراخواني اين جرگه‌ها و جرگه‌هاي مشابه يک چال‌بازي بي معنا و شرم آور با مردم افغانستان مي‌باشد، زيرا اگر حكومت واقعاً حافظ منافع مردم مي‌بود، در مورد عدم رهايى 400 زندانى/تروريست خطرناك كه مردمان گمنامى هم نيستند، از همان ابتداى كه ليست را به‌دست آورده بودند اعتراض مي‌كردند، چرا حال در اين مورد با عوام فريبى و چال‌بازي مساله حق العبد را مطرح مي‌كنند؟ مگر در رهايى 4600 زندانى مساله حق العبد موجود نبود؟ مگر همين‌ها نبودند كه به خاطر باج‌گيرى‌هاى شخصى و تيمى حتا قانون جزا را بدون اخذ راى از شوراى ملى تغيير دادند.»

آقاي نبيل افزوده است: « مردم نتيجه جرگه‌‌ مشورتي را از همين‌ اکنون مي‌دانند که حکومت 400 تن را رها خواهد کرد و مسووليت آن‌ را فقط با يک شکم نان و چند روپيه سفر خرج به دوش مردم افغانستان مي‌اندازد و امتياز رهايي 400 تن را چند سياست‌ مدار ارگ‌نشين به‌خاطر بقاي کرسي و منصب خود کمايي خواهند کرد.»

احمد سعيدي آگاه امور سياسي در صفحه فيس بوک‌اش نوشته: «رييس جمهوري کشور مي‌داند که با رهايي زندانيان گروه طالبان صلح در اين کشور تحقق پيدا نمي‌کند و اکنون 4600 زنداني گروه طالبان رها شده است، رييس جمهور غني مي‌خواهد مسئوليت رهايي زندانيان گروه طالبان را به دوش مردم اين کشور بسپارد.»

آقاي سعيدي افزوده: «محمد اشرف غني با برگزاري جرگه مي‌خواهد پروسه صلح تا آخر دوره حکومت‌اش طولاني شود و مشوره در مورد رهايي 400 زنداني گروه طالبان بهانه يي براي رسيدن به هدف شخصي وي مي‌باشد و اگر نه چرا در مورد 4600 زنداني رها شده گروه طالبان با مردم مشوره صورت نگرفت. آن‌ها به جرم مرغ يا تخم دزدي دستگير نشده بودند که حکومت آن‌ها را بدون مشوره افغآن‌ها رها کرد.»

اسماعيل مشعل استاد دانشگاه در صفحه فيس بوکش نوشته است: « در شرايطي که افغانستان پارلمان و سنا دارد که نمايندگان مردم در اين دو خانه حضور دارند، کشور با مشکلات سخت اقتصادي و شيوع ويروس کرونا مواجه است و جامعه نيازمند کمک مالي مي‌باشد. براي رهايي چند نفر زنداني نياز نيست ميليون‌ها دالر مصرف شود، تا جرگه برگزاري شود، زيرا در مورد 4600 زنداني رها شده گروه طالبان با مردم مشوره صورت نگرفت. آن‌ها به جرم مرغ يا تخم دزدي بازداشت نشده بودند که حکومت آن‌ها را بدون مشوره شهروندان رها کرد.»

مريم کوفي نماينده پيشين پارلمان افغانستان گفته: «تصميم رييس جمهوري در مورد رهايي زندانيان گروه طالبان نهايي است و هيچ ضرورت به برگزاري جرگه با هزينه ميليون‌ها دالر نمي‌باشد.»

«بهتر بود که رييس جمهوري پيش از رهايي زندانيان گروه طالبان جنايت آن‌ها را بررسي مي‌کرد.هر زنداني گروه طالبان که تا اکنون رها شده به جبهه جنگ با طالبان و گروه داعش بازگشته است. اگر 400 زنداني خطرناک گروه طالبان رها شود، وضعيت امنيت خرابتر از اين خواهد شد.»

نصير فياض روزنامه‌نگار در مطلبي در صفحه فيس‌بوکش نوشته است: « توجيه کردن اوصاف جرمي چهارصدزنداني طالب در محدوده حق العبدي و به دنبال آن مراجعه به جرگه مشورتي صلح جهت تصميم گيري در قبال رهايي آن‌ها، در نفس خود رويکرد بچه‌گانه، باطل و سياست خام دستگاه تصميم ساز حکومت است. در حالي‌که مطابق قانون اجراات جزايي افغانستان و رهنمودهاي شرعي و حتا سنتي جامعه هيچ فردي حق بخشش جرم حق العبدي را ندارد نه رييس جمهور و نه هيچ جرگه اي.»

عمر مهربان يکي ديگر از کابران فيس بوک نوشته است: «من به اين باورم شايد هزاران و ميليون‌ها هموطن ديگر چنين بينديشند، جرگه بازي جز احمق ساختن و راه جوري براي فريب مردم چيز ديگري نيست، تا اهلي شدن و پاي‌بندي به اخلاق و قانون و رسيدن به عدالت و انصاف و برابري و انسان محوري زمان بشتري نياز داريم.»

فضل احمد فرزان يکي از شهروندان افغانستان مي‌گويد: «در شرايطي که افغانستان پارلمان و سنا دارد که نمايندگان مردم در اين دو خانه حضور دارند، کشور با مشکلات سخت اقتصادي و شيوع ويروس کرونا مواجه است و جامعه نيازمند کمک مالي مي‌باشد. براي رهايي چند نفر زنداني نياز نيست ميليون‌ها دالر مصرف شود تا لوي جرگه برگزاري شود.»

صديقه باشنده کابل مي‌گويد: «لوي جرگه مشورتي هيچ نياز نيست و اگر حکومت مشوره مي‌خواهد درپارلمان 250 نماينده مردم وجود دارد. برگزاري لوي جرگه پايتخت افغانستان را به تعطيلي مواجه مي‌کند و اين به ضرر مردم است.

قرار است لوي جرگه مشورتي به تاريخ 7 اگست برگزار شود. در ترکيب اين جرگه همانند جرگه مشورتي صلح افراد از اقشار مختلف جامعه افغانستان دعوت مي شوند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید