دهليز تجارتي ايران به کشورهاي آسياي ميانه از خاک افغانستان آغاز به کار کرد

 

نخستین محموله تجارتی از ایران با عبور از خاک افغانستان به مرز ازبیکستان رسیده است. آغاز به کار این دهلیز تجارتی به اساس کنوانسیون بین‌المللی حمل و نقل جاده‌یی موسوم به “تیر” صورت گرفته است.

حکمت الله قوانج، سخنگوی وزارت ترانسپورت روز (سه شنبه ۲۱ اسد) به بی‌بی‌سی گفت که این اقلام شامل چای و تایر موتر است. به گفته او، این انتقال‌ها به اساس کنوانسیون تیر با وسایط موترهای افغانستان انجام می‌شود.

آقای قوانج افزود که به تازه گی به اساس همین کنوانسیون محموله‌های تجارتی ایران به مقصد تاجیکستان و قرغیزستان نیز از آن کشور باربرداری شده و اکنون در خاک افغانستان است.

او می‌گوید که توسعه و تحکیم ترانزیتی با کشورهای همسایه و منطقه از اولویت‌های وزرات ترانسپورت است و امیدوارند چنین انتقالاتی از کشورهای دیگر نیز از خاک افغانستان آغاز شود.

سخنگوی وزارت ترانسپورت گفت، هدف اصلی استفاده از موقعیت افغانستان به عنوان نقطه وصل میان آسیای جنوبی و آسیای مرکزی است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز به نقل از مصطفی آیتی، مدیرکل ترانزیت گمرک ایران نوشته که مسیر ترانزیتی از خاک افغانستان می‌تواند به عنوان یک مسیر جدید کوتاه و کم هزینه، نقش مؤثری در توسعه تجارت و همکاری‌های منطقه‌یی داشته و منجر به افزایش صلح و امنیت پایدار در افغانستان شود.

به گفته او توسعه ترانزیت، ایجاد درآمد و افزایش اشتغال را نیز به دنبال دارد.

هفته گذشته چهار کامیون به مقصد تاجیکستان و دو کامیون به قیرغیزستان از افغانستان عبور و به این کشورهای مقصد رسیدند.

آقای قوانج، سخنگوی وزارت ترانسپورت افغانستان، همچنین گفت که علاوه بر این کامیون ها، پیش از این شش کامیون دیگر، چهار کامیون به مقصد تاجیکستان و دو کامیون به مقصد قرغیزستان نیز که از ایران بارگیری شده بودند، از افغانستان عبور و به این کشورها رسید. او گفت که عبور این کامیون ها براساس موافقت نامه هشتمین نشست همکاری‌های اقتصادی در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان بود، که افغانستان خواستار ایجاد سیستم ترانزیتی میان کشورهای قرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران شده بود.

سال ۱۳۹۸ نماینده گان ایران، افغانستان، تاجیکستان و قرغیزستان در تهران نشستی برگزار کردند و به تردد دو کامیون در مسیر این کشورها که به مسیر کتای (KTAI) نامگذاری شده توافق کردند.

مقام های ایران نیز گفته‌اند که مسیر “کتای” به عنوان مسیر کوتاه و جایگزین برای ارسال کالا از بنادر جنوبی ایران به کشورهای آسیای مرکزی راه‌اندازی شده است. کنوانسیون بین‌المللی حمل و نقل جاده یی “تیر”، حاوی اصولی برای آسان ساختن     حمل و نقل کالاهاست که از سوی اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌یی میان کشورهای عضو اجرا می‌شود. این کنوانسیون ۷۶ عضو دارد.

به اساس این کنوانسیون یکبار اموال در مبدا با تمام جزئیات آن بسته بندی و در موترها جا به جا می‌شود، جزئیات آن به تمام گمرکات مسیر فرستاده می‌شود و بعد محموله بدون مانع تا مقصد انتقال داده می‌شود.

اصول کنوانسیون تیر، در کنار مصون و سریع بودن، با توجه به کم مصرف بودن بر قیمت کالاها نیز تأثیر مستقیم دارد.

افغانستان در سال ۱۹۸۳ به این کنوانسیون پیوسته بود اما در سال های جنگ عضویتش به تعلیق درآمده بود و در سال ۱۳۹۲ دوباره به آن پیوست.

آذرخش حافظی، رییس عمومی اتاق های تجارت و صنایع کشورهای همکاری‌های اقتصادی یا “اکو” نیز موقعیت افغانستان را دارایی اقتصادی جغرافیایی می‌خواند و می‌گوید که افغانستان باید از این امکانات بالقوه که تاکنون بدون استفاده باقی مانده بود، نهایت استفاده را ببرد.

به گفته او، استفاده از خاک افغانستان برای انتقال اموال‌های تجارتی آنهم به اساس کنوانسیون تیر، سرچشمه عایداتی خوبی برای این کشور است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید