هشدار مکرون به سياست‌مداران لبناني: عدم اصلاحات، پيامد منفی خواهد داشت

 

امانویل مکرون رییس جمهوری فرانسه خطاب به سیاست‌مداران لبنانی هشدار داده است که تا ماه اکتبر فرصت دارند تا اصلاحات را آغاز کنند، در غیر این صورت کمک مالی متوقف خواهد شد و حتا ممکن است، تحریم‌هایی نیز اعمال شود.

امانویل مکرون که در یک کنفرانس خبری در بیروت صحبت می‌کرد، اظهار داشت، رهبران لبنان بر سر تشکیل دولت تکنوکرات طی دو هفته آینده توافق کرده‌اند.

این دومین سفر رییس جمهور فرانسه به لبنان در طی یک ماه و پس از انفجار مهیب بیروت است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده که لبنان هم اکنون با شدید ترین بحران سیاسی و اقتصادی خود مواجه است و پیشتر وزیر خارجه فرانسه هشدار داده بود که این کشور در آستانه فروپاشی است.

امانویل مکرون بر ضرورت اصلاحات مالی و پایان دادن به فساد و ناکارآمدی در لبنان تاکید کرد و گفت که «چک سفید امضا» به مقام های لبنان نداده است.

 

رییس جمهوری فرانسه همچنان گفته: ” در صورت ناکامی طبقه سیاسی ( در انجام اصلاحات) ، ما به لبنان کمک نخواهیم کرد.”

امانویل مکرون تصریح کرده که در صورت اثبات فساد طبقه سیاسی حاکم، چنین افرادی مورد تحریم قرار خواهند گرفت، اما فعلا تا ماه اکتبر مساله تحریم در دستور کار نیست.

همزمان با سفر رییس جمهوری فرانسه به لبنان، مرکز بیروت شاهد تظاهرات اعتراضی بود. گزارش ها حاکی است معترضان و نیروهای امنیتی در اطراف پارلمان لبنان درگیر شدند. این اعتراضات از پاییز سال گذشته آغاز شده است.

لبنان پیش از انفجار مهیب بیروت، به دلیل بحران مالی عمیق، کاهش ارزش پول، فلج شدن نظام بانکی و گرانی سرسام آور کالاها با مشکلات شدیدی روبرو بود.

مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام به دلیل اختلاف نظر بین دولت، بانک‌ها و سیاستمداران به بن بست رسیده است

امانویل مکرون گفته است: “امروز همه چیز مسدود شده است و لبنان دیگر قادر نیست به لحاظ مالی خود را تامین کند. بانک مرکزی و سیستم بانکی لبنان در بحران است و می بایست بازرسی شود.”

رییس جمهوری فرانسه تصریح کرده: “ما باید واقعیت درباره ارقام را بدانیم، تا بتوان اقدام قضایی کرد.”

انفجار در بندر بیروت دست‌کم ۱۹۰ کشته برجای گذاشته و بخشی از کل پایتخت را ویران کرده‌است.

پیش از وقوع این فاجعه که طبق ارزیابی مقامات دولتی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دالر خسارت به جا گذاشته٬ لبنان با یک بحران مالی شدید و تورم افسار گسیخته روبرو بود. منتقدان این بحران عمیق را نتیجه چند دهه فساد و سوء مدیریت نخبه‌گان سیاسی می‌دانند که تا کنون حاضر نشده اند اصلاحات لازم را اجرا کرده و یا از قدرت کناره گیری کنند.

کشورهای غربی در ازای کمک مالی به لبنان خواستار اجرای اصلاحات هستند و پس از انفجار ماه گذشته برخی از کشورها به جای کمک به حکومت کمک‌های مالی و بشردوستانه خود را مستقیما برای نهادهای مدنی و مردم لبنان فرستاده اند.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید