سرپرست وزارت کار: افراد بيکار به تدريج صاحب کار خواهند شد

سرپرست وزارت کار و امور اجتماعي مي‌گويد که تازه‌ترين سروي بانک جهاني در سال 2017 ميلادي نشان‌ مي‌دهد که نزديک به دو ميليون نفر از افراد واجد شرايط کار در افغانستان، بيکار هستند.
فيض الله ذکي سرپرست وزارت کار، ديروز در مراسم افتتاح کارگاه آموزشي 15 روزه رهبري و مديريت مراکز فني و حرفه اي در کابل، بيکاري را يکي از چالش‌هاي جدي در کشور خواند.
وي گفت: براساس بررسي‌هاي سال 2017 ميلادي بانک جهاني از وضعيت کار در افغانستان، هم اکنون حدود 1.9 ميليون شهروند کشور يا به کلي بيکار اند و يا در مشاغل غير پايدار مصروف فعاليت مي‌باشند.
سرپرست وزارت کار افزود، اين وزارت براي ايجاد زمينه‌هاي اشتغال در سکتور دولتي و خصوصي برنامه‌هاي متعددي از جمله تفاهم با سکتور خصوصي، اعلان بست‌هاي خالي دولت واعزام کارگران به خارج از کشور را روي دست گرفته که افراد بيکار به تدريج صاحب کار خواهند شد.
وي؛ نداشتن مهارت‌هاي حرفه اي کارگران، عدم وجود ميکانيزم‌هاي حمايتي از کارگران در خارج و اعتبار نداشتن ديپلوم ها/تصديق نامه‌هاي فراغت در خارج از کشور را از عمده ترين چالش هاي برنامه اعزام کارگران به خارج عنوان نموده بيان داشت که اين چالش‌ها تا سال مالي جديد حل خواهند شد.
آقاي ذکي همچنان در اين کارگاه آموزشي که به منظور ارتقاي ظرفيت مسؤولان مراکز فني و حرفه اي از سوي اين وزارت با کمک مالي يونسکو راه اندازي شده بيان داشت که وزارت کار در نظر دارد تا شمار اين مراکز را در سطح کشور افزايش دهد.
به گفته وي هم اکنون تعداد 46 مرکز فني و حرفه اي در سراسر افغانستان فعال است که براساس برنامه‌هاي جديد اين مراکز به 92 مرکز افزايش داده خواهد شد.
گفتني است که براساس برنامه‌هاي جديد دولت، قرار است معينيت شهدا و معلولين وزارت کار به يک اداره مستقل تبديل شده و اشتغال يابي نيز به اصلي‌ترين مسؤوليت وزارت کار و امور اجتماعي مبدل گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید