صداي ضربان قلب در زير آوار؛ عمليات نجات در بيروت دوباره آغاز شد

 

پس از آن‌که يک دستگاه حس کننده، ضربان قلب را در زير آوار يک ساختمان فروريخته تشخيص کرد، عمليات نجات براي جست‌وجو بازمانده‌گان احتمالي زير آوار در بيروت از سر آغاز شد.

پس از تشخيص ضربان، امداد گران چيلي و لبناني روز گذشته، عمليات نجات را دوباره آغاز کردند و اميدوار اند که حد اقل يکي از هفت فرد ناپديد شده را يافت کنند.

نيکولاس ساد، هماهنگ کننده عمليات نجات گفته که ضربان قلب در مقايسه با روزگذشته به گونه‌ي قابل توجهي ضعيف شده است.

او همچنان گفته: «پس از برداشتن پارچه‌هاي بزرگ ساختمان، ما مجدداً ضربان قلب يا تنفس را سكن كرديم، ميزان ضربان قلب هفت بار در يک دقيقه است، در حالي که اين ميزان قبلا حدود 16 تا 18 بار بود. »

در همين حال امانويل دورند، يکي از امداد رسانان فرانسوي گفته که آنان تصوير سه بعدي ساختمان فروريخته را گرفته اند، اما آثاري از حيات در آن ديده نمي‌شود.

لبنان که پيش از انفجار با بحران اقتصادي مواجه بود، فاقد ابزار و تخصص لازم براي مديريت عمليات پيشرفته جست‌وجو و نجات است و از همين لحاظ متخصصان بين المللي اين کشور را مساعدت مي‌کنند.

انفجار مرگ‌بار به تاريخ چهارم اگست، در بندر بيروت منجر به کشته شدن 191 نفر و زخمي شدن کم از کم 6500 نفر ديگر شد.

مقامات گفته اند که 2750 تن امونيم نايتريت که با تدابير ناچيز ايمني در يک گدام در بندر بيروت انبار شده بود، سبب اين انفجار شده است، اما با آنهم دليل انفجار به صورت دقيق معلوم نيست.

اين انفجار ميلياردها دالر خسارات مالي را به ساختمان‌ها و زيربناهاي شهر بيروت وارد کرده است. افزون بر 300 هزار نفر بي‌خانه شده و هفت نفر هنوز هم ناپديد اند.

صندوق وجهي ملل متحد براي اطفال (يونيسف) روز جمعه گفته که حدود 600 هزار کودک در 20 کيلومتري ساحه‌يي زنده‌گي مي‌کنند که انفجار در آن صورت گرفت و ممکن انفجار سبب تأثيرات کوتاه مدت يا دراز مدت رواني نزد آنان شده باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید