مرکز تحقيقي انستيتيوت واستن امريکا : در 19 سال گذشته، 157هزار نفر در افغانستان کشته شده‌اند

 

مرکز تحقيقي انستيتيوت واستن امريکا با نشر گزارشي گفته است که از سال 2001 ميلادي تا ماه نوامبر سال 2019 ميلادي، 157 هزار شهروند افغانستان در جنگ جاري در اين کشور، کشته شده اند.

بربنياد گزارش اين مرکز، غيرنظاميان، سربازان ارتش، پوليس و مخالفان مسلح حکومت افغانستان شامل کشته‌شده‌ها اند.

مرکز تحقيقي انستيتيوت واستن امريکا گفته که در اين مدت، 43 هزار غيرنظامي، 64 هزار نظامي حکومت افغانستان و 42 هزار مخالف مسلح کشته شده اند.

بربنياد معلومات اين مرکز، اين افراد در درگيري‌هاي مستقيم و حملات انفجاري به‌شمول انفجار ماين‌هاي کنار جاده، جان باخته‌اند.

حکومت افغانستان و طالبان مسلح هنوز در واکنش به اين گزارش، اظهار نظر نکرده اند.

اين گزارش در حالي نشر شده که تلاش‌ها براي ختم جنگ ميان حکومت و گروه طالبان جريان دارد و مذاکرات مستقيم ميان دوطرف، سه روز قبل در دوحه آغاز شد.

در همين حال، صديق صديقي، سخن‌گوي رياست جمهوري روز دوشنبه (24 سنبله) در توييترش نوشته که هدف هيأت مذاکراتي حکومت، تلاش براي تأمين آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها است.

از سوي ديگر امرالله صالح معاون نخست رياست جمهوري، اما به مردم افغانستان اطمينان داده که منتظر ذوب شدن طالب در کوره جامعه باشند.

آقاي صالح در مطلبي تحت عنوان «پايه‌هاي اعتماد به نفس» در صفحه فيس‌بوک خود نوشته است: «طالب يک گروه کوچک زشت و خشن است، جمهوريت يک اکثريت ارزش محور  و انساني. پس تشويش نکنيد و منتظر ذوب شدن طالب در کوره‌ي جامعه باشيد».

معاون نخست رياست جمهوري نوشته است: «حالا ميليون‌ها انسان با سواد به جامعه تقديم گرديده اند که  هيچ يک از آنها همسويي با تروريست و طالب ندارند به استثناي چند تا درس خوانده در پاکستان و يا در تباني با پاکستان ، شهر ها از طالب تنفر دارند و  روستا هاي زير سلطه آنها  براي آزادي از چنگال اين نيروي زشت و خشن لحظه شماري  دارند».

او گفته: «از ديد طالب اقتصاد يعني باج گيري زير نام عشر و صادرات منظم ترياک، هرکس تمکين نکرد سزايش قمچين ويا مرمي، ازديد طالب جامعه مدني يعني گوش دادن به حرف هاي تکراري ملاي بي تصديق و فارغ اکوره ختک  در باره آخرت و بس. طالب براي دنيا پيام ندارد و پيامش در ارتباط به دنياي اخرت پر از تناقص و هذيان است، اما اين طرف مردم دسترسي بي قيد به علم و عرفان دارند و مهمتر ازهمه حق پرسش را دارند. حق پرسش زيبا ترين و قوي ترين حق است که خدا به بنده گانش داده است. اما طالب اين حق را به مردم نميدهد و نداده اند، اين طرف يک نظام چند بعدي و کثرت گراست که مجبور است  مطابق به قانون هر روز به مردم پاسخ دهد. آنطرف چند نفر بي سوانح که حتا اجازه پوشيدن لباس با تنوع را ندارند، اين طرف باور دارد که خدا رنگ ها را هست کرده است و اين طرف دنيا و ديده گاهش سياه وسفيد است. طالب و غير طالب غير».

آقاي صالح تاکيد کرده: «اين طرف به تاريخ اعتقاد دارد وريشه ي خود را در هزاران سال مي بيند.براي طالب تاريخ با ظهور رمز آلود و استخباراتي ملا عمر آغاز گرديده است و پيش از آن دنيا همه تاريک و نيست بود، جمهوريت نظام عدلي و قضايي دارد، اما  طالب به  محکمه صحرايي اعتقاد دارد. از همين خاطر است که ما هزاران طالب را در زندان داريم، اما آنها هرکه را گرفتند در ساحه  سر بريدند. حتا در دوران حاکميت سياه شان روش همين بود».

آغاز مذاکرات صلح افغانستان نتيجه توافق صلح ايالات متحده با طالبان است که در نوامبر سال جاري ميلادي امضا شد.

بربنياد اين توافق، 5000 زنداني طالبان و هزار زنداني حکومت افغانستان آزاد شدند و مذاکرات بين‌الافغاني نيز آغاز شد.

ايالات متحده و تعداد زيادي از کشورهاي منطقه وجهان از آغاز مذاکرات بين‌الافغاني استقبال کرده و از گروه‌هاي مذاکراتي حکومت و طالبان خواسته اند که جنگ جاري را خاتمه بخشند و با گفت‌وگو بر اختلافات شان «فايق آيند».

اشتراک گذاری:

نظر بدهید