نهادهاي مدني هرات خواستار آتش‌بس بي‌قيد و شرط در کشور هستند

 

همزمان با آغاز گفت‌وگو‌های مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، گروه حفاظت از غیرنظامیان در هرات با خواستار برقراری فوری آتش‌بس در کشور هستند.

اعضای این نهاد روز سه‌شنبه، (۲۵ سنبله) در یک نشست خبری از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهند که هرچه زودتر به فصل جنگ در کشور پایان دهند و آتش‌بس بی‌قید و شرط را اعلام کنند.

سکینه حسینی، عضو این نهاد و نماینده مردم هرات در شورای ولایتی در این نشست گفت که با توجه به آغاز گفت‌وگو‌های مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، برقراری آتش‌بس فوری باید در صدر آجندای مذاکرات قرار گیرد.

خانم حسینی می‌افزاید که برقراری آتش‌بس، آرزوی دیرینه شهروندان افغانستان است و دو طرف باید به این خواست برحق مردم احترام بگذارند.

اعضای این گروه همچنان با نشر اعلامیه‌یی بر حفظ دستاورد‌های نوزده سال پسین در کشور تاکید کردند.

در اعلامیه این نهاد آمده است که دستاوردهای دو دهه پسین مانند آزادی بیان، حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و ارزش‌های مدنی کشور به هیچ عنوانی قابل معامله نیستند.

این گروه همچنان تاکید می‌ورزد که دستاوردهای موجود به قیمت جان‌فشانی‌ها و فداکاری مردم افغانستان به دست آمده است و نباید برای حفظ آن‌ها کوتاهی صورت گیرد.

این همه در حالی است که هیأت‌ مذاکره‌کننده دولت افغانستان دیروز وارد مذاکره مستقیم با نماینده‌گان گروه طالبان شدند. در این مذاکرات روی برقراری آتش‌بس و چگونه‌گی نظام سیاسی آینده افغانستان بحث می‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید