معترضان در بلخ درِ رياست برق را بستند

 

صدها تن از باشنده‌گان ولايت بلخ در يک راه‌پيمايي اعتراضي خواهان کاهش نرخ برق در اين ولايت شدند. اين معترضان با سردادن شعار «ما برق بدون فرق مي‌خواهيم»، درِ رياست برق اين ولايت را بسته‌اند و به حکومت مرکزي هشدار مي‌دهند که اگر تا چند روز ديگر نرخ يک کيلووات برق از 6.25 افغاني به 2.5 افغاني کاهش نيابد، برق کابل را قطع و بل برق را پرداخت نخواهند کرد.

معترضان حکومت را در پيوند به پرداخت‌نکردن پول صرفية برق از سوي زورمندان به خاموشي متهم مي‌کنند و مي‌گويند، اگر به خواست‌هاي‌شان پاسخ مثبت داده نشود، به اعتراض خود ادامه مي‌دهند.

ميرويس، يکي از اين معترضان که کارمند دولت است مي‌گويد که ماهانه 6 هزار افغاني معاش دارد، 3 هزار آن را به صرفية برق پرداخت مي‌کند. او از ادامه اين وضعيت به ستوه آمده است.

باور باميک و نوريه نجفي‌زاده، دو تن از فعالان مدني بلخ مي‌گويند، براي کاهش نرخ برق به شرکت برشنا يک هفته مهلت تعيين کرده‌اند. آنان هشدار مي‌دهند و مي‌گويند، در صورتي‌که تا يک هفته به اين خواست مردم توجه نشود، حرکت‌هاي اعتراضي گسترده را عليه شرکت برشنا راه‌اندازي و خيمه تحصن بر پا خواهند کرد.

اما حميدالله حميد، رييس برق ولايت بلخ مي‌گويد، طرح کاهش نرخ برق در اين ولايت از سوي رييس جمهور تأييد شده و در روزهاي نزديک بهاي برق اين ولايت کاهش خواهد يافت.

بهاي برق در ولايت بلخ، براي خانه‌هاي رهايشي هر کيلووات 6.25 افغاني، براي فابريکه‌هاي صنعتي 6.75 افغاني و براي شرکت‌ها، دفترها و دکان‌ها 16.75 افغاني است.

اين نخستين‌بار نيست که باشنده‌گان بلخ، از بلندبودن بهاي برق شکايت دارند. آنان در گذشته نيز چندين‌بار در پيوند به بلندبودن بهاي برق اعتراض کرده‌اند، اما تاکنون به اين مشکل‌شان رسيده‌گي نشده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید