کانگرس امريکا در مورد صلح افغانستان خواستار وضاحت شد

 

کانگرس امريکا از وزارت خارجه اين کشور خواسته که در مورد صلح افغانستان به اين نهاد وضاحت دهد.

کميته امنيت ملي کانگرس امريکا در يک اعلاميه گفته است که وزارت امورخارجه اين کشور پذيرفته که در مورد صلح افغانستان وضاحت دهد.

وزارت امورخارجه امريکا گفته قرار است زلمي خليل‌زاد نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان پس از رسيدن به واشنگتن به کانگرس رفته و در مورد روند صلح افغانستان به اعضاي اين مجلس وضاحت دهد.

اخيراً برخي اعضاي کانگرس امريکا از آنچه آنان ابهام در روند صلح افغانستان خوانده، انتقاد کرده‌اند.

به گفته آنان، وزارت‌هاي دفاع و خارجه امريکا در مورد توافق صلح افغانستان پنهان کاري مي‌کنند.

گفته‌هايي نيز مطرح شده که دونالد ترمپ از روند صلح افغانستان به عنوان خوراک تبليغاتي در انتخابات آينده رياست جمهوري امريکا استفاده مي‌کند.

اين در حالي است که زلمي خليل‌زاد نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان روز دوشنبه از قطر به اسلام آباد رفت و با جنرال قمر باجوه رييس ستاد ارتش پاکستان در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

روز سه‌شنبه (25 سنبله) اولين نشست رسمي هيأت مذاکراتي دولت جمهوري اسلامي افغانستان و گروه طالبان در دوحه پايتخت قطر برگزار شد. نشست افتتاحيه براي آغاز مذاکرات ميان دولت و طالبان به روز شنبه گذشته با اشتراک مايک پمپيو وزير خارجه امريکا در دوحه پايتخت قطر برگزار شد.

در همين حال واشنگتن پُست در يک مطلب جديد خود گفته که گروه طالبان به تعهدات خود پابند نيست و امريکا نبايد دولت افغانستان را کاملاً تنها بگذارد.

اين روزنامه با اشاره به آغاز مذاکرات قطر گفته که بهترين فرصت براي صلح در افغانستان به وجود آمده است.

اين روزنامه تاکيد کرده که اگر امريکا در روند صلح افغانستان از خود مقاومت جدي نشان دهد، صلح در افغانستان تامين خواهد شد.

روزنامه نوشته که امريکا بايد در اين شرايط حساس، حکومت افغانستان را تنها نگذارد و براي به دست آوردن هدف صلح در کنار افغانستان بيايستد و تا زماني‌که شرايط مساعد نگردد، نيروهاي خود را از افغانستان خارج نکند.

در اين مقاله هشدار داده شده که گروه طالبان اکثراً به تعهدات خود پابند نيست و اگر امريکا مقاومت نکند و به حمايت خود از دولت افغانستان ادامه ندهد، احتمالاً طالبان به خون‌ريزي ادامه دهد و روابط خود را با گروه‌هاي تروريستي القاعده و داعش حفظ خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید