وزارت صحت: بيش از 83 درصد بيماران مبتلا به کرونا در افغانستان شفاياب شده‌اند

 

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده است که بيش از 83 درصد از افرادي که به بيماري کرونا مبتلا شده‌اند که شفاياب شده‌اند.

داکتر اکمل سمسور، سخن‌گوي وزارت صحت عامه کشور، روزچهارشنبه (26 سنبله) در يک نشست خبري در کابل گفت که از مجموع 161 سمپل مشکوک ويروس کرونا که در يک‌شبانه روز گذشته در لابراتوارهاي اين وزارت آزمايش شده، 40 سمپل آن مثبت تشخيص شده است.

آقاي سمسور بيان داشت که با ثبت 40 واقعه جديد ويروس کرونا، شمار مجموعي واقعات مثبت     تا اکنون به 38855 نفر رسیده است.

به گفته سمسور، در یک‌شبانه روزگذشته 405 تن دیگر از مبتلایان به کووید19، شفایاب شده‌اند که با ثبت آن شمار مجموعی شفایافته‌گان به 32503 تن می‌رسند.

او بیان داشت که در همین حال، 10 تن از بیماران کووید 19، در جریان 24 ساعت گذشته جان باخته‌اند که با ثبت آن شمار مجموعی جان باخته‌گان به 1436 نفر رسیده است.

سخن‌گوی وزارت صحت عامه بار دیگر تاکید کرد که استفاده از ماسک می‌تواند آمار واقعات مثبت ویروس کرونا را به صفر نزدیک سازد و حتا از احتمال شیوع موج دوم این ویروس در فصل زمستان نیز جلوگیری شود.

سمسور، از فعال شدن لابراتوار تشخیص سمپل‌های مشکوک ویروس کرونا در ولایت کندز خبر داده افزود: “پس از این تست‌های مشکوک ویروس کرونا از ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز و بغلان به جای فرستاده شدن به ولایت بلخ، در کندز آزمایش می‌شوند.

او با تاکید براین‌که وزارت صحت عامه سخت در تلاش آماده‌گی‌ها برای مهار شیوع احتمالی موج دوم ویروس کرونا در زمستان پیش رو است، اضافه کرد: “پلان جامعی در این راستا تهیه شده وتطبیق مراحل نخستین آن آغاز گردیده است.”

سخن‌گوی وزارت صحت تصریح کرد که براساس این پلان، وضعیت شفاخانه‌های کووید 19، لابراتوارهای تشخیصیه وبسترهای بیماران در 34 ولایت کشور از سوی وزارت صحت عامه و موسسات تطبیق کننده، به هدف رفع نیازمندی‌ها مورد بررسی قرار می گیرند.

سخن‌گوی وزارت صحت عامه با اشاره به آن‌که کمپاین تطبیق واکسن پولیو، به گونه خانه به خانه هم اکنون در 20 ولایت کشور جریان دارد، از شهروندان کشور درخواست کرد تا به خاطر محو پولیو از افغانستان، کودکان زیر سن پنج‌سال شان را واکسن کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید