طالبان: يا در حکومت سهيم مي‌شويم يا افغانستان را تصرف مي‌کنيم

 

رياست جمهوري: ديدگاههاي طالبان براي گرفتن مسووليت ارتش، خلاف روحيه صلح است

یکی از اعضای ارشد هیأت گفت‌وگوکننده‌ گروه طالبان به شبکه سی‌بی‌اس گفته است که نظام کنونی افغانستان کاملاً «فاسد و ناتوان» است و ایجاد یک حکومت ایتلافی با کشتی در حال غرق حکومت محمداشرف غنی، طالبان را نیز غرق خواهد کرد.

این عضو ارشد گروه طالبان گفته است: «حالا نوبت طالبان است. رژیم افغانستان را برای سه تا پنج سال به طالبان واگذار کنید. طالبان با جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده همکاری می‌کنند. ما ثابت می‌سازیم، همان‌طوری که یک دشمن سرسخت بوده‌ایم، در آینده یک همکار استوار و قابل اعتماد خواهیم بود.»

عباس استانکزی، معاون رییس هیأت گفت‌وگو کننده طالبان در مصاحبه جداگانه با سی‌بی‌اس تاکید کرده است که «جامعه جهانی نباید عصبانی باشد.» او گفته  است: «در ازای برخورد با طالبان به عنوان یک نهاد سیاسی مشروع در افغانستان، ما این بار خوب ظاهر شده و در برابر قوانین بین‌المللی بیشتر مسوول خواهیم بود.»

یک عضو ارشد هیأت گفت‌وگوکننده طالبان که نخواسته نامی از او برده شود، گفته که رژیم پیشین طالبان – که در سال 2001 با حمله بر افغانستان سرنگون شد – بی‌تجربه بود و به همین دلیل از سوی کشورهای جهان پذیرفته نشد و این امر سبب فاصله جامعه جهانی از این گروه شد.

یک عضو دیگر طالبان نیز گفته که به این گروه در نظام باید سهم مفید داده شود. او خواستار پنج وزارت کلیدی در حکومت آینده برای این گروه شده و افزوده که جنگ‌جویان طالبان در قالب نیروهای امنیت ملی افغانستان مدغم شوند و همه این‌ها باید زیر چتر یک دولت اسلامی باشد.

او در این مصاحبه گفته است که این گروه حالا مخالف کار زنان در حکومت نیست و به گروه‌ها و اقلیت‌های مذهبی نیز در حکومت نقش خواهد داد.

طالبان همواره تاکید کرده‌اند که این گروه زنان را به‌عنوان نخست‌وزیر و عضو دادگاه عالی نمی‌پذیرند. با شروع گفت‌وگوهای صلح، زنان افغانستانی پیوسته اعتراض کرده‌اند که مبادا دست‌آوردهای آنان در این مذاکرات به هدر برود.

عضو گفت‌وگوکننده طالبان به شبکه سی‌بی‌اس گفته است: «طالبان در افغانستان یک واقعیت‌اند. تنها طالبان می‌‎توانند این جنگ را پایان داده و ثبات را به افغانستان برگردانند. طالبان از جنگ خسته شده‌اند، اما فداکاری‌های 20 سال گذشته را هدر نخواهند داد. این گروه بدون نتیجه میدان را خالی نخواهد کرد.»

او در این مصاحبه تاکید کرده است: «در حال حاضر حکومت‌های امریکا و افغانستان طرح B ندارند و تنها طالبان‌‎‌اند که دارای طرح‌های A و B اند، «طرح A ما راه‌حل سیاسی صلح‌آمیز است و طرح B ما قطعاً تصرف افغانستان با نیروی نظامی. اگر گفت‌وگوها به بن‌بست بخورد، ایالات متحده تنها چند گزینه در اختیار دارد. اگر طالبان میز مذاکره را ترک کنند و جنگ خود را علیه نیروهای افغانستانی و حامیان خارجی آن‌ها از سر بگیرند، فرماندهان نظامی امریکا ممکن از رییس‌جمهور ترمپ بخواهند که روند خروج را متوقف کرده یا حتا عقب‌نشینی مداوم نیروهای امریکایی در این کشور را برعکس سازد.

یکی از وزیران پیشین طالبان گفته است: «در وضعیت کنونی طالبان دست بالا دارند و ما می‌‎دانیم که چه‌گونه این وضعیت را به نفع طالبان سوق دهیم.»

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست جمهوری با بازنشر گزارش شبکه سی‌بی‌اس گفته که دیدگاه‌های همیشه‌گی طالبان برای گرفتن مسوولیت ارتش در افغانستان، توهم و خلاف روحیه فعلی صلح است.

سخن‌گوی ریاست جمهوری روز چهارشنبه، بیست‌وششم سنبله در واکنش به گفته‌های اعضای ارشد طالبان به شبکه سی‌بی‌اس در توییتی نگاشته است: «این موضوع کاملاً یک موضوع ناامیدکننده و ناگوار برای مردم افغانستان و جامعه جهانی‌است.»

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید