وزارت اطلاعات و فرهنگ: جايگاه رسانه‌ها در مذاکرات دوحه روشن نيست

 

در حالی که گفت‌وگوها میان هیأت‌های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر روی اصول رفتاری گفت‌وگوهای صلح جریان دارد، وزارت اطلاعات و فرهنگ و فعالان رسانه‌یی از واضح نبودن جایگاه رسانه‌ها در این مذاکرات انتقاد می‌کنند.

عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ، روز چهارشنبه (دوم اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که خواست رسانه‌ها مبنی بر حضور در مذاکرات برحق است.

او افزود که نماینده‌گان جامعه رسانه‌یی افغانستان در مذاکرات دوحه باید حضور فعال داشته باشند: “بنابر این ما آرزو می‌کنیم هم رهبری ارشد دولت افغانستان و هم نماینده‌گان گفت‌وگوکننده طالبان در دوحه جایگاه رسانه‌های آزاد افغانستان را مشخص بکنند، تا آنچه در پستوخانه‌ها می‌گذرد، سانسور نشود و به مردم افغانستان از طریق جامعه خبرنگاری رسانده شود”.

آقای شرق افزود که بر اساس قانون دسترسی به اطلاعات و قانون رسانه‌های همه‌گانی سانسور و سانسورگرایی یک عمل ضد قانون است و حکومت افغانستان به پاس‌داری از آزادی بیان متعهد است.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ  تاکید کرد که رسانه‌ها باید حق پوشش آنچه در دوحه می‌گذرد، داشته باشند.

نجیبه ایوبی، رییس گروه رسانه‌یی کلید در این نشست گفت که که برای برگرداندن دوباره خبرنگاران به نشست دوحه دادخواهی‌ها آغاز شده و در این زمینه با “مسوولین درجه یک و درجه دوی افغانستان” دیدارهایی انجام شده است.

او افزود که مقامات حکومت به برگرداندان خبرنگاران به قطر تعهد کرده اند.

خانم ایوبی تاکید کرد، تیم‌های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان مسوولیت دارند که آنچه در میز مذاکرات به وقوع می‌پیوندد، از طریق خبرنگاران به گوش مردم برسانند.

خانم ایوبی گفت: “ما توقع این را نداریم که ما با یک کمره لایف در میز مذاکرات حضور داشته باشیم، اما حد اقل در آخر روز معلومات و اطلاعات درست و حسابی و منظم باید به رسانه‌ها داده شود”.

این در حالی است که از جمله سی رسانه افغانستان که برای پوشش نشست قطر رفته بودند، شماری اندک در دوحه باقی ماندند و بقیه پس از نشست افتتاحیه برگشت داده شدند.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید