مجلس نماينده گان: مذاکرات دوحه با شيوه کژدار و بدون آتش‌بس به جاي نمي‌رسد

 

شماری از نماینده‌گان مجلس با انتقاد تند از ادامه جنگ و خون‌ریزی از سوی طالبان همزمان با ادامه مذاکرات صلح، می‌گویند که این‌گروه، زیر نام صلح به افغان کُشی در افغانستان ادامه می‌دهد.

نماینده‌گان در نشست عمومی روز چهارشنبه
(2 میزان) مجلس، تاکید کردند که اگر طالبان به این فکر باشد که با توسل به ادامه جنگ و با زور تفنگ می‌توانند قدرت را در افغانستان در اختیار بگیرند، این یک فکر باطل خواهد بود.

غلام حسین ناصری یک عضو مجلس گفت: “مذاکرات دوحه با این شیوه کژدار و مریز بدون آتش‌بس قطعاً به جای نمی‌رسد.”

آقای ناصری با اشاره به اظهارات مشاور قبلی شورای امنیت امریکا که گفته، حکومت امریکا در کنار طالبان قرار گرفته و علیه مردم افغانستان کار می‌کند، افزود که این خطر جدی است و باید به زمامداران، بزرگان و تیم مذاکره کننده افغانستان، یاد آوری شود.

به گفته او، خلیل‌زاد با شیطنت‌های خود در پشت پرده در تلاش است تا جنگ شیعه و سنی را در افغانستان در بدهد، اما فکر نکند افغانستان سوریه است، در اینجا نماز جنازه شیعه را سنی خوانده و شیعه پشت سر سنی اقتدا کرده است.

حبیب الرحمان پدرام عضو دیگر مجلس هم گفت، طالبان در گفت‌وگو با برخی رسانه‌های خارجی گفته اند که اگر مذاکرات قطر نتیجه مطلوب آنان را در پی نداشته باشد با توسل به جنگ و بازور تفنگ حکومت افغانستان را سرنگون کرده و افغانستان را تصرف و امارت خود را تشکیل می‌دهند.

آقای پدرام هشدار داد: “از جایگاه مردم خطاب به طالبان می‌گویم که اگر شما واقعاً اهل این سرزمین استید از این فرصت طلایی برای آمدن صلح استفاده کنید و بگذارید که ملت زخمی بعد از چهار دهه مصیبت طعم صلح را بچشند، اما هرگز گمان باطل نبرید که با توسل به زور و سر نیزه می‌توانید این سرزمین را تحت سلطه درآورید.”

سید احمد سیلاب هم گفت: “از یک طرف مذاکرات صلح جریان دارد و از طرف دیگر جنگ شدت بخشیده شده و هر روز ده‌ها تن از دو طرف جنگ زنده‌گی خود را از دست می‌دهند که نشان‌دهنده عدم تعهد طرف‌های درگیر به پایان خون‌ریزی است.”

به گفته او، اگر دو طرف صلح می‌خواهند باید به جنگ خاتمه دهند و مشکلات شان را از راه مصالحه حل کنند.

بلقیس روشن عضو دیگر مجلس هم گفت: “طالبان از یک طرف می‌گویند که ما صلح می‌کنیم، اما از طرف دیگر هرروز سربازان و مردم افغانستان را سر می‌برند، این‌چه رقم صلحی است که طرف امریکایی چپ نگاه نمی‌کنند و وطن را با امریکا به معامله گرفتند، اما هر روز مردم غیر نظامی و نظامی افغانستان را می‌کشند؟.”

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر ادامه دارد، اما جنگ از سوی طالبان افزایش یافته است.

دولت افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل بار بار از طالبان خواسته‌اند که در جریان گفت‌وگوها آتش‌بس کنند، اما این گروه نه تنها که آتش‌بس نکرده بلکه به حملات شان افزوده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید