خليل زاد: امريکا اجازه نمي‌دهد افغانستان به دهه 90 برگردد

 

ترمپ: تمام سربازان امريکايي از افغانستان خارج ميشوند

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد افغانستان به دهه 1990 باز گردد.

آقای خلیل‌زاد که در مورد صلح افغانستان از سوی کانگرس امریکا استجواب شده بود، تاکید ورزید که امریکا از روند گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و طالبان از نزدیک نظارت می‌کند و هیچ‌گاهی اجازه نمی‌دهد افغانستان به دهه 90 برگردد.

آقای خلیل‌زاد افزود که در دهه 90 رهبران جهادی با بی مسوولیتی وارد جنگ‌های داخلی شدند و امریکا دیگر چنین اجازه‌یی نخواهد داد.

او در پاسخ به سوالی که چرا مسأله حقوق زنان در توافق‌نامه امریکا- طالبان درج نشده، گفت: “هنوز مذاکرات جریان دارد، و هنوز توافق‌نامه طالبان-امریکا تطبیق نشده است. با وجود آن که این مذاکرات به مالکیت افغان‌ها است، ما در آن دخیل خواهیم بود، از آن نظارت خواهیم کرد و با تاکید نظریات خویش را ابراز خواهیم داشت. می‌خواهم به شما اطمینان دهم که از حقوق زنان و دست‌آوردهای که در این خصوص داشته‌ایم که به آن باید افتخار کنیم، حمایت خواهیم کرد.”

به گفته او، سایر کشورها و سازمان‌های کمک کننده نیز موقف مشترک و مشابهی دارند.

خلیل‌زاد در مورد پناه‌گاه‌های امن تروریستان در پاکستان نیز گفت، پاکستان در خصوص تلاش‌های امریکا برای تأمین صلح در افغانستان کمک کرده است. در کنار سایر مذاکرات موضوع یک توافق میان افغانستان و پاکستان نیز مورد بررسی قرار دارد، دو جانب موافقت خواهند کرد که از قلم‌روشان علیه همدیگر استفاده صورت نگیرد.

او در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هم گفت که تا خزان سال جاری نیروهای امریکایی در افغانستان به 4 تا 5 هزار نفر کاهش خواهند یافت و خروج بیشتر بر اساس وضعیت در منطقه و عملی شدن تعهدات طالبان صورت خواهد گرفت.

زلمی خلیل‌زاد افزود، هرچند طالبان توافق کرده اند که آتش‌بس دایمی شامل آجندای مذاکرات صلح افغانستان باشد، اما با آنهم هم اکنون سطح کنونی خشونت در افغانستان‌ بسیار بلند است و کاهش خشونت در بخش اعتماد سازی و موفقیت مذاکرات صلح کمک خواهد کرد.

آقای خلیل‌زاد گفت: “متأسفانه پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان که در نتیجه تحریک مقاومت به پشتیبانی ایالات متحده صورت گرفت،‌ رهبران این کشور مسوولانه یا عاقلانه عمل نکردند. به عوض همکاری و توافق روی یک فورمول سیاسی برای کشور شان، جنگ شریر داخلی را آغاز کردند.”

او تاکید کرد، هم اکنون امریکا به رهبران افغانستان کمک خواهد کرد تا از این فرصت تاریخی استفاده کنند و از تکرار آنچه جلوگیری کنند که در سال‌های 1990 اتفاق افتاد، اما به گفته او مسوولیت نهایی به دوش خود افغان‌ها خواهد بود.

در همین حال داکتر عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید می‌کند که در نتیجه مذاکرات صلح میان دولت و طالبان دو نظام در افغانستان، برپا نخواهد شد.

آقای عبدالله که در یک نشست کانون فکری شورای روابط خارجی امریکا صحبت می‎کرد، در مورد این‌که گویا طالبان منتظر خروج نیروهای خارجی از افغانستان اند، تا حکومت را سرنگون کنند، گفت که چنین پندار اشتباه بزرگی خواهد بود و فرصت بزرگ تأمین صلح دایمی در افغانستان را از بین خواهد برد و سبب ادامه و تشدید جنگ و خون‌ریزی خواهد شد.

عبدالله در پاسخ به این مسأله که پس از صلح با طالبان هم جنگ در افغانستان توسط داعش و دیگر گروه‌های تروریستی ادامه خواهد یافت نیز گفت، اگر طالبان از جنگ دست بکشند، دیگر گروه‌های مسلح چون داعش، شانس جنگ نداشته و خود به خود محو خواهند شد.

او تاکید کرد که القاعده هنوز هم در افغانستان فعال بوده و دهشت افگنان مرتبط با کشورهای همسایه افغانستان در مرزهای شرقی کشور حضور دارند.

ازسویی‌هم، دونالدترمپ رییس جمهوری امریکا گفته که کشورش تمام سربازانش را از افغانستان خارج و برای پایان‌دادن به جنگ این کشور کار می‌کند.

آقای ترمپ در هفتادوپنجمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امریکا نقش صلح‌آور را بازی می‌کند و این کار از موضع قدرت انجام می‌شود.

ترمپ پیش از این گفته بود که بر اساس مفاد توافق‌نامه صلح این کشور با طالبان، امریکا شمار سربازانش را در افغانستان به چهار هزار تن کاهش می‌دهد.

ترمپ در حالی به خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید می‌کند که روز یک‌شنبه، مک‌مستر، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا گفت که خروج نظامیان امریکایی از کشورهای مثل افغانستان و جرمنی از چشم‌انداز درازمدت امنیتی، اشتباه است.

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا به شبکۀ سی‌بی‌اس گفت که ترمپ در گفت‌وگوهای صلح خود که هفته جاری بین حکومت افغانستان و طالبان شروع شد، به طالبان امتیازات زیادی داده است.

هم اکنون، گفت‌وگو میان دولت افغانستان و طالبان در قطر ادامه دارد، اما از سوی دیگر میدان جنگ در افغانستان از سوی جنگجویان طالبان به شدت گرم شده است.

دولت افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل بار بار از طالبان خواسته‌اند که در جریان گفت‌وگوها آتش‌بس کنند، اما این گروه نه تنها که آتش‌بس نکرده بلکه به حملات شان افزوده‌اند.

رییس جمهور غنی نیز در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل از این سازمان و کشورهای جهان خواست که روند صلح افغانستان را حمایت کنند تا جنگ در افغانستان ختم شود. آقای غنی همچنان از گروه طالبان خواست که به آتش عمومی که خواست شهروندان افغانستان و جهانیان است تن دهند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید