چه چيزسبب توقف گروه‌هاي تماس حکومت و طالبان در دوحه شده است؟

 

با گذشت پانزده‌روز از آغاز گفت‌وگوهاي صلح هيأت‌هاي گفت‌وگو کننده دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پايتخت قطر، طرزالعمل مذاکرات تهيه نشده و به بر بنياد گزارش‌ها از دوحه، روزشنبه (5 ميزان) هيچ ديداري ميان دو طرف برگزار نشده است.

برخي رسانه‌ها روزشنبه (پنجم ميزان) به نقل از يک منبع که مذاکرات قطر را از نزديک دنبال مي‌کند گزارش داده اند که هيأت گروه طالبان صلاحيت کافي ندارد از همين رو مذاکرات متوقف شده است.

گروه طالبان نيز ادعاي مشابه دارند. چنان که يک عضو هيأت گفت‌وگو کننده طالبان که نخواسته نامش در خبر ذکر شود، به «راديو آزادي» گفته که اعضاي هيأت دولت افغانستان هماهنگ نيستند و به همين دليل گفت‌وگوها متوقف شده است.

به گفته اين منبع، اعضاي هيأت دولت افغانستان از جريان‌ها و احزاب مختلف نماينده‌گي مي‌کنند و زماني که به نشست مي‌آيند، خواست جديدي را مطرح مي‌کنند و با نزديک شدن به يک نتيجه نهايي از نشست مي‌روند و پس از بازگشت‌شان به مجلس تعبيرشان تغيير مي‌کند.

اين منبع طالبان هيأت دولت افغانستان را به نداشتن صلاحيت متهم مي‌کند. اما شريفه زرمتي، عضو هيأت مذاکراتي دولت افغانستان اين موضوع را رد مي‌کند.

او گفته: «از طرف رييس جمهور غني به ما تا حدي زيادي صلاحيت فيصله‌ کردن داده شده است. اضافه از آن در باره موضوعات کلان و ملي مردم افغانستان، شوراي ملي و حکومت فيصله مي‌کند. در ديگر موارد ما صلاحيت فيصله ‌کردن را داريم.»

در گذشته‌ها نشست‌ها ميان هيأت هر دو طرف ناوقت روز برگزار مي‌شد.

گفت‌وگوهاي صلح بين‌الافغاني ميان هيأت دو طرف در 12 سپتامبر در دوحه، پايتخت قطر آغاز شد.

در همين حال ناجيه انوري، سخن‌گوي وزارت دولت در امور صلح به رسانه‌ها گفته که هيأت دولت افغانستان صلاحيت‌هاي لازم براي پيشبرد گفت‌وگوهاي صلح را دارند.

«هيأت مذاکراتي جمهوري اسلامي افغانستان صلاحيت لازم را دارد. اين که اين هيأت براي پيشبرد گفت‌وگوها گزينه‌هاي مختلفي را ارايه مي‌کند تا نتايج خوبي را به همراه   داشته باشد، نشان‌دهنده اين است که اين هيأت از صلاحيت‌هاي لازم برخوردار است.»

اما انستيتيوت صلح افغانستان مي‌گويد که هيأت مذاکراتي دولت افغانستان و طالبان هيچ کدام براي پيشبرد گفت‌وگوها صلاحيت کامل ندارند.

ياسر احمدزي، رييس اين انستيتيوت مدعي شده که رهبري طالبان بايد به هيأتش صلاحيت کامل دهد و همچنين هيأت دولت افغانستان بايد يک صدا باشند تا فضاي اعتماد به ميان آيد و اين مذاکرات نتايج خوبي را به همراه داشته باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید