عبدالله: مردم و دولت ازفرصت پيش‌آمده استقبال مي‌کنند، اميد مذاکرات منجربه تأمين صلح درکشور شود

آگاهان: رفتار طالبان نشان مي‌دهد که اين گروه اعتقاد به صلح ندارند

شماري از آگاهان امور سياسي و نظامي، در ارتباط به گفت‌وگو‌هاي صلح دولت با گروه طالبان به اين باور اند که طالبان اعتقاد به تأمين صلح سراسري در افغانستان ندارند.

حدود دوهفته از آغاز مذاکرات صلح ميان دولت جمهوري اسلامي افغانستان و طالبان در دوحه مي‌گذرد، اما طرفين تا هنوز روي آجنداي گفت‌وگوها به توافق نرسيده‌اند و از سويي هم حملات طالبان شدت يافته است.

برخي آگاهان امور تاکيد مي‌کنند که رفتار طالبان نشان مي‌دهد که اين گروه معتقد به اتمام رساندن پروسه جاري صلح نمي‌باشند.

جنرال عتيق‌الله امرخيل امور آگاه نظامي، به
خبر گزاري «جمهور» گفته: با آن که دو هفته از آغاز مذاکرات مي‌گذرد، اما تاهنوز طرفين نتوانسته‌اند که روي آجنداي گفت‌وگوها به توافق برسند اين که روي آجندا به توافق برسند آيا گفت‌وگوها ادامه پيدا خواهد کرد؟

آقاي امرخيل همچنان گفته: «قراين نشان مي‎دهد که چانس شکست گفت‌وگوها نسبت به کاميابي‌ زياد است که اميد‌‎‌ها را به نااميدي تبديل مي‌کند».

او تاکيد کرده که شکست مذاکرات به دو دليل وجود دارد، يکي مداخله‌ برخي کشور‌ها که نمي‌خواهند صلح در افغانستان تأمين شود و تلاش دارند که با تخريب اين پروسه حضور‌ امريکايي‌ها در افغانستان هميشه‌گي باشد و دليل دوم، حلقاتي در داخل کشور اند که منافع شان مطابق ميل باداران خارجي شان در جنگ و خشونت تأمين مي‌شود با وضعيت جنگي پول دريافت مي‌کنند و هم چوکي شان دوامدار است.

آقاي امرخيل افزوده: «در اين ميان يک چيز اميدوار کننده است و آن اين که طرفين درگير جنگ پي‌برده‌اند که ادامه جنگ برد ندارد و مجبور اند که از خويش انعطاف پذيري نشان دهند».

عبدالوارث سيغاني آگاه مسايل سياسي به اين باور است که رفتار طالبان نشان مي‌دهد که آن‌ها معتقد به اتمام رسيدن پروسه صلح نيستند و همچنان امريکايي‌ها که دخيل اصلي اين پروسه استند چنان دلگرم به پروسه صلح افغانستان نيستند.

آقاي سيغاني همچنان گفته: «صداقت امريکايي‌ها در پروسه صلح بايد هويدا باشد نه اين طوري که آقاي خليل‌زاد به مردم افغانستان هشدار جنگ داخلي را مي‌دهد، بنابراين امريکا بايد صداقت و تعهد خود در چنين شرايط حساس را به نمايش بگذارند».

او تصريح کرده: «ما هنوز در گفت‌وگوهاي صلح در مرحله مقدماتي هستيم که نشان مي‌دهد، به دست يافتن صلح نزديک نيستيم جنگ هر روز تشديد يافته در حومه‌هاي شهر‌ها نزديک شده و هر روز از مردم قرباني مي‌گيرد».

اين آگاه مسايل سياسي گفته: «هم گفت‌وگو و هم جنگ ما چطور به اين پارادوکس‌ها مفهوم صلح را بدهيم به نظر من تا زماني‌که آتش‌بس عمومي اعلام نشود ما به نتيجه مطلوب دست پيدا نخواهيم کرد».

از سوي هم زلمي خليل‌زاد نماينده امريکا در امور صلح افغانستان گفته که تلاش مي‌کند، تا زمينه را براي تأمين صلح و آتش‌بس دايمي مساعد بسازد.

در همين حال دفترمطبوعاتي شوراي عالي مصالحه ملي روز شنبه (5 ميزان) با نشر خبرنامه‌يي گفته که آقاي عبدالله با اعضاي شوراي رهبري مجاهدان ولايت پنجشير درقصر سپيدار ديدار کرد و در اين ديدار درباره‌يي سفر خود به دوحه و آخرين پيشرفت‌ها در گفت‌وگوهاي صلح صحبت کرده و گفته که مردم و دولت افغانستان از فرصت پيش‌آمده براي صلح استقبال مي‌کنند. اميد است که اين گفت‌وگوها منجر به ختم جنگ و خون‌ريزي و برقراري صلح و ثبات در کشور گردد.

اعضاي رهبري شوراي مجاهدان پنجشير گفته اند که از صلح حمايت مي‌کنند. آنان هميشه در راستاي صلح و ثبات کشور قدم برداشته‌اند، اما هم‌زمان متوجه وضعيت هم استند. با شروع مذاکرات بايد خشونت‌ها کاهش پيدا مي‌کرد که متأسفانه چنين نشده است.

هرچند در اعلاميه چيزي گفته نشده، اما صبح روزشنبه ذبيح‌الله مجاهد سخن‌گوي طالبان در صفحه توييترش با انتشار چندين عکس از جنگ‌جويان اين گروه مدعي شد که يک گروپ طالبان در پنجشير برعليه دولت مي‌جنگند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید