طالبان، همان طالبان اند!

 

اختلاف میان هیأت مذاکره دولت افغانستان و نماینده‌گان طالبان در قطر حل نشده و کماکان ادامه دارد.

طالبان اصرار دارند که مذاکرات باید بر بنیاد توافق‌نامه امریکا با طالبان آغاز و به پیش برده شود و فقه حنفی همچنان محور اصلی حل منازعات باشد.

نماینده‌گان دولت افغانستان بدیل این دو مورد اختلافی را پیشکش کرده‌اند ولی تا اکنون از سوی هیأت مذاکره کننده طالبان پذیرفته نشده است.

چنین برداشت می‌شود که طالبان انعطاف پذیر نیستند و اگر به طالبان فشار لازم از سوی جامعه جهانی به ویژه امریکا وارد نشود، مذاکرات به بُن بست مواجه خواهد شد.

برخی از آگاهان باور دارندکه امریکایی‌ها برای ادامه مذاکرات برنامه دارند و اگر هیأت مذاکره کننده طالبان به پیشنهاد معقول هیأت مذاکره کننده دولت، لبیک هم نگویند، طرح و برنامه امریکا عملی می‌شود و هر دو جناح مجبور ساخته می‌شوند تا برنامه مذاکرات صلح از سوی امریکا را بپذیرند.

طالبان از خودشان استقلال لازم در مذاکرات ندارند، در پشت پرده، شبکه استخبارات پاکستان آنها را رهنمایی و هدایت می‌دهد که چه کنند و چه بگویند.

به همین گونه دولت افغانستان نیز وابسته به امریکا است و اگر کمک‌های امریکا نسبت به نهادهای امنیتی قطع شود، دولت توان هزینه جنگ را ندارد.

با این ملاحظه امریکا با فشار آوردن به پاکستان و برخی از شیخ‌های عرب که طالبان را حمایت مالی و سیاسی می‌کند و دولت افغانستان می‌تواند برنامه صلح افغانستان را به یک نتیجه برساند.

اما امریکا باید به آن شعارهایی که همواره دم از حقوق بشر و دموکراسی می‌زند، پابند باشد و کاری نکند که طالبان را دوباره بر سرنوشت مردم افغانستان حاکم سازد و همه آزادی‌های سیاسی و مدنی را به بازی بگیرد؛ زیرا طالبان می‌خواهند فکر و ایدیولوژی خودشان را برهمه تحمیل کنند و اگر به طالبان صلاحیت داده شود، یکبار دیگر آن دوره سیاه در کشور تکرار و افغانستان به یک زندان بزرگ مبدل خواهد شد و سرانجام در برابر وحشت طالبان مردم افغانستان مجبور خواهند شد که مقاومت کنند و جنگ در این کشور مظلوم سال‌های دیگر ادامه خواهد یافت.

با توجه به همین گفته‌ها، اگر مذاکرات احتمالاً نتیجه ندهد و امریکا هم نیروهایش را بیرون سازد، در آن صورت رهبران دولت باید به مردم رجوع کنند، از انحصار قدرت دست بردارند و فاسدان را از دم و دستگاه نظام دور سازد و پس از آن یک بسیج ملی را در برابر طالبان به وجود آرد و با مقاومت ملی باور داشته باشیم که طالبان شکست خواهند خورد.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید