شبکه مبارزه با فساد اداري: هفت نهاد دولتي در تهيه اطلاعات همکاري نکردند

 

یک شبکه تحقیقاتی فعال در زمینه مبارزه با فساد اداری در افغانستان، در گزارشی نوشته که نهادهای دولتی در تأمین شفافیت و دسترسی به اطلاعات ضعیف عمل می‌کنند.

در آستانه روزجهانی دسترسی به اطلاعات، شبکه مبارزه با فساد اداری چند نهاد دولتی را متهم به محدود کردن دسترسی به اطلاعات کرده است.

خان‌زمان امرخیل، رییس این شبکه روز یک‌شنبه (۶ میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت که برای تهیه این گزارش از هفت نهاد عمده دولتی خواستار اطلاعات شد، اما هیچ یک از این نهادها همکاری نکردند.

آقای امرخیل همچنان گفت: “ما خواستیم که یک تحقیق همه‌جانبه انجام بدهیم، اما متأسفانه معلومات را با ما شریک نکردند. این جا دو مسأله است: اول اهلیت و ظرفیت موجود نیست و دیگر فساد است. اگر آن‌ها بخواهند که این معلومات را با مردم شریک کنند، مردم به اساس معلومات می‌توانند در رابطه به حکومت تصمیم بگیرند و در پروسه که فساد باشد، مردم واکنش نشان می‌دهند.”

به گفته آقای امرخیل، موضوع این تحقیق چگونه‌گی استخدام، مصرف بودجه، قراردادها، درآمد، تغییر و تبدیل کارمندان در اداره دولتی بود.

به گفته او، اطلاعات در این مورد در دو ماه گذشته از وزارت‌های مالیه، معارف، احیا و انکشاف دهات، ترانسپورت، مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، امور خارجه و دافغانستان بانک خواسته شد، اما هیچ یک از این وزارت‌خانه‌ها همکاری نکردند.

رییس این شبکه تاکید کرد که برای دسترسی بهتر مردم به اطلاعات، قانون دسترسی به اطلاعات به گونه درست اجرا شود.

در همین حال رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات با رد اظهارات رییس این شبکه در باره محدودیت دسترسی به اطلاعات در نهادهای دولتی، اعتبار علمی گزارش این شبکه را زیر سوال برد.

عین‌الدین بهادری رییس این کمیسیون به “رادیو آزادی” گفته: “آن‌ها اگر تخصصی کار می‌کردند، نخست باید تقاضای فورم می‌کردند. اگر پاسخ دریافت نمی‌کردند، باز به ما شکایت می‌کردند و من مطمین هستم که این نهاد همان میکانیزم‌ها و نظریه‌ها را مطالعه نکرده‌اند.”

از سوی دیگر، سخن‌گوی وزارت احیا و انکشاف دهات گفته که این وزارت پابند فراهم کردن زمینه دسترسی به اطلاعات است.

فریدون آژند، سخن‌گوی این وزارت گفته: “ما در قسمت دادن بعضی اطلاعاتی که پاسخ آن ساده است، آماده هستیم آن را به زودی پاسخ بگوییم، اما برخی موارد نیاز به زمان دارد که در مورد آن اطلاعات مؤثق و دقیق جمع‌آوری شود.”

با نزدیک شدن روز جهانی دسترسی به اطلاعات، بسیاری از نهادهای فعال در زمینه دسترسی به اطلاعات تلاش می‌کنند که توجه مردم را به اهمیت و وضعیت دسترسی به اطلاعات جلب کنند.

اخیراً شماری از نهادهای حامی روزنامه‌نگاران انتقادهایی را در این زمینه مطرح کرده‌اند.


 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید