نماينده‌ ارشد ملکي ناتو براي افغانستان: با درخواست افغانستان به ادغام جنگ‌جويان طالبان کمک مي‌کنيم

 

نماینده ارشد ملکی ناتو برای افغانستان گفته است که در صورت توافق صلح، حکومتی که در افغانستان شکل می‌گیرد، اگر از این سازمان بخواهد در ادغام جنگ‌جویان گروه طالبان نقش داشته باشند، به این روند کمک خواهند کرد.

ستیفانو پونتیکوروو در مصاحبه با “صدای امریکا” گفته که دعوت رسمی حکومت افغانستان که در نتیجه گفت‌وگوهای صلح شکل می‌گیرد و رایزنی کشورهای عضو ناتو در بروکسل مبنی بر قبول این دعوت دو عامل نحوه مشارکت ناتو را در افغانستان پساصلح شکل می‌دهد.

او در پاسخ به این پرسش که ناتو در ادغام جنگ‌جویان گروه طالبان چه نقشی خواهد داشت؟ گفته است: “در سطح کلان، اگر درخواست شود، ما تمایل داریم که سکتور امنیتی را مشوره داده و کمک کنیم، اگر معنای آن ادغام طالبان باشد و خواهان کمک شوند، ما کمک می‌کنیم”.

نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان همچنان گفته که آنچه در توافق احتمالی صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان امضا می‌شود، تمویل کننده‌گان بررسی می‌کنند و اگر مطابق میل شان بود، به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهند، اما در غیر آن افغانستان آسیب خواهد دید.

آقای پونتیکوروو تاکید کرده: “صلحی ارزش‌مند خواهد بود که از دست‌آوردهای بیست سال گذشته حفاظت کند. حقوق زنان، حقوق ملیت‌ها و به صورت عموم حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها، این تنها راهی خواهد بود که می‌تواند منجر به روند صلح پایدار شود”.

او مذاکرات صلح را در قطر واقعی عنوان نموده تاکید کرده که سطح خشونت بسیار بلند است و پذیرفتنی نیست.

آقای پونتیکوروو همچنان گفته، گروه طالبان اگر مدعی اند که نگران مردم افغانستان استند، برای پروسه صلح اعتمادسازی کنند و خشونت‌های شان را کاهش دهند.

نماینده ملکی ناتو افزود: “روند صلح دشوار خواهد بود، اما اگر اعتماد نباشد به مراتب روند دشوارتر خواهد بود و کاهش خشونت به معنی اعتمادسازی میان دو طرف است”.

به باور او، طالبان باید بدانند که راهی برای برگشت به ۱۹ یا ۲۰ سال پیش وجود ندارد و افغان‌ها باید حکومتی را بسازند که قابل قبول    دو طرف باشد.

او تاکید کرد که ایالات متحده و ناتو با هم وارد افغانستان شده و ماموریت را به پیش برده اند و با هم این کشور را ترک خواهند کرد: “پس چنین مسأله‌یی نیست که ایالات متحده اینجا را ترک کند و ناتو بماند”.

همچنان آقای پونتیکوروو گفته که ناتو حامی آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان است و به هیچ وجه حکومتی را در امر برداشتن اقداماتی که رسانه‌های آزاد را محدود کند، حمایت نخواهد کرد.

پیش از این رییس جمهور غنی در یکی از سخن‌رانی‌هایش گفت که برای افغانستان پسآ صلح حکومت برنامه دارد که چگونه و با چه راه‌کاری جنگ‌جویان گروه طالبان را در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی جذب کند.

 


 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید