هدف ازسفرعبدالله به پاکستان: تقويت اجماع منطقه‌يي وجلب همکاري‌هاي منطقه‌يي در راستاي صلح افغانستان

 

عمران خان: افغانستان به صلح نزديک شده است، خروج  شتابزده  بينالمللي عاقلانه نيست

داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی  قرار است امروز دوشنبه (هفتم میزان) در رأس یک هیأت بلندپایه به پاکستان برود.

فریدون خوزون، سخن‌گوی این شورا به رسانه‌ها گفته که آقای عبدالله در این سفر سه روزه با مقام‌های ارشد پاکستان به‌شمول عمران خان، نخست وزیر این کشور دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

آقای خوزون هدف از این سفر آقای عبدالله را “تقویت اجماع منطقه‌یی و جلب همکاری‌های کشورهای منطقه در راستای صلح افعانستان” عنوان کرده است.

سخن‌گوی شورای عالی مصالحه ملی همچنان گفته که آقای عبدالله در دیدار با مقام‌های آن کشور روی تقویت روابط میان کابل و اسلام‌آباد نیز بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

این در حالی است که روزگذشته ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی گفت که عمران خان،‌ نخست وزیر پاکستان در جریان یک مکالمه تیلفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور از برقراری آتش‌بس در افغانستان اعلام حمایت کرد.

ریاست جمهوری همچنان گفت که رییس جمهور غنی نخست وزیر پاکستان را در یک سفر رسمی به افغانستان دعوت کرد و آقای خان گفته که در آینده نزدیک به کابل سفر خواهد کرد.

همزمان با این نخست وزیر پاکستان در ۷۵مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که کشورش نقش خود را با تسهیل کردن روند صلح افغانستان انجام داده است.

آقای خان افزود که رهبران حکومت افغانستان باید از این فرصت تاریخی برای برقراری صلح در این کشور استفاده کرده و طرف‌ها در مذاکرات بین‌الافغانی برای جست‌وجوی یک راه حل سیاسی تلاش کنند.

به گفته او با برقراری صلح و ثبات در افغانستان، فصل جدیدی برای توسعه و بهبود روابط در منطقه‌ باز خواهد شد.

در همین حال عمران در مقاله‌‌یی که به روزنامه واشنگتن پست نوشته، تاکید کرده است: ” افغانستان به صلح نزدیک شده است؛ خروج شتاب‌زدۀ بین‌المللی عاقلانه نیست”

آقای خان در این مقاله گفته است: ” ما به یک لحظه مهم، توأم با امید برای افغانستان و منطقه رسیده‌ایم. هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان به تاریخ دوازدهم سپتامبر حاضر شدند مذاکرات را برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی و ختم جنگ آغاز کنند.”

نخست وزیر پاکستان در بخشی از مقاله خود تاکید کرده است: “همه طرف‌های که در روند صلح افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید در برابر خروج شتاب‌زده بین‌المللی بایستند. خروج شتاب‌زده بین‌المللی از افغانستان غیرعاقلانه است. ما هم‌چنین باید در برابر تخریب‌کاران پروسه صلح افغانستان بایستیم و از سرمایه‌گذاری‌یی که روی این روند شده است، محافظت کنیم.”

“پاکستان نیز مانند ایالات متحدۀ امریکا نمی‌خواهد که افغانستان پناه‌گاه امن برای تروریستان باشد. پس از حمله 11 سپتامبر، بیش از 80 هزار نیروی امنیتی و غیرنظامی پاکستانی جان خود را در جنگ با تروریسم از دست دادند. پاکستان هنوز هم هدف گروه‌های فعال تروریستی مستقر در افغانستان است. این گروه‌های تروریستی برای صلح جهانی خطر جدی به حساب می‌آیند. ما امیدواریم که دولت افغانستان تدابیر جدی‌یی را برای کنترل مناطقی که تروریستان در آن خانه دارند و از آن‌جا حملات تروریستی را برنامه‌ریزی می‌کنند، روی دست گیرد. ما مانند ایالات متحده راضی به این نیستیم که سرمایه و جان نیروهای امنیتی خود را که در برابر تروریسم از دست داده‌ایم، به هدر برود.”

این در حالیست که با گذشت 16 روز از آغاز مذاکرات صلح میان هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان، تاکنون موارد اختلافی برطرف نشده و روی آجندای گفت‌وگوها دو طرف به توافق نرسیده اند.

مذاکره کننده‌گان دولت افغانستان در قطر گفته اند، در گفت‌وگو با هیأت مذاکره کننده گروه طالبان موضوعات مورد اختلاف وجود دارد، اما اختلافات در حدی نیست که از گفت‌وگوها مانع شود.

شریفه زرمتی، یکی از اعضای هیأت دولت افغانستان به رسانه‌ها گفته، آن‌ها به توافق روی آجندا نزدیک شده‌اند و هر نوع گزارش در مورد اختلاف نظر، قبل از وقت است.

از سویی‌هم، ملا خیرالله خیرخواه، یکی از اعضای هیأت مذاکره کننده طالبان گفته که روی همه مسایل اختلافی در آجندا توافق شده، صرف دو مسأله باقی مانده که یکی مربوط به فقه حنفی و دیگر این‌که تهداب مذاکرات فعلی، باید توافق طالبان با ایالات متحده امریکا باشد.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد در پاسخ به سؤال خبرنگار “پی. بی. اس نیوز” امریکا، گفته است: “طالبان آتش‌بس جامع و دایمی را تا یافتن یک راه حل سیاسی نمی‌پذیرند. این مسأله غیرقابل تصور در سایر درگیری‌های مشابه هم نبوده، فکر می‌کنم آن‌ها کاهش خشونت‌ها را عملی کرده می‌توانند و این را مد نظر خواهند داشت، البته بسته‌گی به آن دارد که پیشنهاد چیست، دولت نیز از آن حمایت می‌کند.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید